Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Jiřina Štěpničková vkráčela do pasti nastražené StB. Byla těžká doba, vzpomíná její syn na dramatický útěk

Herec Jiří Štěpnička s matkou při natáčení posledního filmu před tím, než byla Jiřina Štěpničková zatčena. | foto: Ladislav Sitenský, archiv Jiřího Štěpničky.

Premium Rozhovor
Praha - Herec Jiří Štěpnička o dramatickém pokusu o útěk na Západ se svou matkou Jiřinou Štěpničkovou, dětství v Karlových Varech a o tom, kdy se naučil říkat ne.

Nedávno odvysílaný televizní film Viktora Polesného Past připomněl dramatickou událost jeho dětství: útěk přes československé hranice spolu s matkou, prvorepublikovou filmovou a divadelní hvězdou Jiřinou Štěpničkovou. 

Ač byly Jiřímu Štěpničkovi v té době tři roky, cestu a zadržení v lesích u ostře hlídaných hranic si pamatuje přesně. Zatímco jeho matka za čin, k němuž ji StB zmanipulovala falešným dopisem, dostala patnáct let kriminálu, on putoval na půl roku do dětského domova a posléze za otcem do Karlových Varů, kde prožil, jak říká, hezké dětství.

Film Past vylíčil obludnost raných 50. let, kdy u nás po vzoru Sovětského svazu probíhaly zinscenované politické monstrprocesy a padaly exemplární tresty za absurdní provinění. Jiřina Štěpničková byla coby členka Divadla československé armády (vinohradské divadlo od roku 1950 spadalo pod armádu) souzena za vlastizradu jako voják a její soud probíhal ve stejných dnech, kdy padl trest smrti pro Rudolfa Slánského, Vladimíra Clementise a další vysoké funkcionáře tehdejší KSČ. Trest smrti pro ni žádali i někteří kolegové a kolegyně z vinohradského divadla, kteří malého Jiřího dobře znali.

Prý jste se scénář filmu Past neodvážil přečíst. To vás to tak zasáhlo?
Neodvážil je špatné slovo, Viktor Polesný mi ten scénář poslal a já se do něj začetl. Ale nedokázal jsem ho dočíst.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat