Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Před 110 lety se narodila herečka Jiřina Štěpničková. Na to, jak vkráčela do pasti StB, vzpomínal její syn

Herec Jiří Štěpnička s matkou při natáčení posledního filmu před tím, než byla Jiřina Štěpničková zatčena. | foto: Ladislav Sitenský, archiv Jiřího Štěpničky.

Premium Rozhovor
Praha - Herec Jiří Štěpnička pro server Lidovky.cz před dvěma lety vzpomínal na dramatický pokus o útěk na Západ se svou matkou Jiřinou Štěpničkovou, dětství v Karlových Varech i o tom, kdy se naučil říkat ne.
aktualizováno 

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Nedávno odvysílaný televizní film Viktora Polesného Past připomněl dramatickou událost jeho dětství: útěk přes československé hranice spolu s matkou, prvorepublikovou filmovou a divadelní hvězdou Jiřinou Štěpničkovou. 

Ač byly Jiřímu Štěpničkovi v té době tři roky, cestu a zadržení v lesích u ostře hlídaných hranic si pamatuje přesně. Zatímco jeho matka za čin, k němuž ji StB zmanipulovala falešným dopisem, dostala patnáct let kriminálu, on putoval na půl roku do dětského domova a posléze za otcem do Karlových Varů, kde prožil, jak říká, hezké dětství.

Film Past vylíčil obludnost raných 50. let, kdy u nás po vzoru Sovětského svazu probíhaly zinscenované politické monstrprocesy a padaly exemplární tresty za absurdní provinění. Jiřina Štěpničková byla coby členka Divadla československé armády (vinohradské divadlo od roku 1950 spadalo pod armádu) souzena za vlastizradu jako voják a její soud probíhal ve stejných dnech, kdy padl trest smrti pro Rudolfa Slánského, Vladimíra Clementise a další vysoké funkcionáře tehdejší KSČ. Trest smrti pro ni žádali i někteří kolegové a kolegyně z vinohradského divadla, kteří malého Jiřího dobře znali.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat