Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jirous je s prasklým vředem v nemocnici

Magazín

  16:50aktualizováno  25. dubna 13:25
PRAHA - Básník a legenda českého undergroundu Ivan Martin Jirous, známý pod přezdívkou Magor, je ve střešovické nemocnici v Praze, kam byl na vlastní žádost převezen z Nemocnice Třebíč. Praskl mu žaludeční vřed. "Jeho stav se ale radikálně zlepšil," uvadí jeden z jeho přátel.

Básník Ivan Martin Jirous v době, kdy slavil 65. narozeniny. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Jirous byl hospitalizovaný v pátek na chirurgii třebíčské nemocnice. "Dopravili ho k nám ve vážném stavu," řekl serveru Lidovky.cz ředitel Nemocnice Třebíč Leoš Dostál. Podle něj čeká Jirouse dlouhodobější léčba, postihly ho totiž zdravotní potíže v oblasti dutiny břišní.Záběry z dokumentu Český mír, kde Jirous obhajuje umístění radaru v Brdech


Podle organizátora festivalu v Trutnově Martina Věcheta praskl Jirousovi žaludeční vřed po undergroundové bohoslužbě na Velký pátek, která se konala ve mlýně U Skaláka v Meziříšku nedaleko Třebíče. Podobné potíže ho tam postihly i loni.

"Včera (v sobotu, poznámka redakce) jsem byl na undergroundovém setkání Rudolfo v Rudolfově u Českých Budějovic. Magor měl akci spoluuvádět, ale od Čuňase (publicista a bývalý disident František Stárek , poznámka redakce) jsem se dozvěděl, že Martin nedojede, protože je v nemocnici v Třebíči na jednotce intenzivní péče," řekl Věchet v neděli serveru Novinky.cz.

Legenda českého undergroundu

Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Mezi jeho nejslavnější básnické sbírky patří Magorovy labutí písně, za které obdržel cenu Toma Stopparda. Poprvé soubor vyšel v samizdatu v osmdesátých letech.

Za Magorovu summu, což je soubor všech jeho dosavadních básnických sbírek, získal v roce 1998 cenu Kniha roku Lidových novin. V roce 2006 vydal soubor dopisů, které posílal svým partnerkám Věře a Juliáně z vězení. Za knihu získal Cenu Jaroslava Seiferta a znovu cenu Kniha roku Lidových novin.

Šestašedesátiletý básník se nejvíce proslavil prostřednictvím kapely The Plastic People of the Universe. Byl jejím uměleckým vedoucím. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl z politických důvodů opakovaně vězněn. Živil se jako noční hlídač nebo zahradník. Podepsal Chartu 77. Po sametové revoluci se stal členem PEN klubu. Politicky aktivní byl i po revoluci, obhajoval například postavení vojenské základny NATO v Brdech.

Poprvé se Jirous oženil s básnířkou a historičkou umění Věrou Vařilovou, podruhé s malířkou Juliánou Stritzkovou. S ní má dvě dcery.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat