Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Josef Somr načetl vánoční audioknihy

Lidé

  7:00
PRAHA - Hlas oblíbeného Josefa Somra zní v řadě nových vánočních audioknih. Jak ale herec prozradil, svátky slaví o samotě, s velkým sentimentem - a trošku i smutně. "Vánoce jsou pro mě svátkem, na který se těším celý rok, ale zároveň chci, aby už byl za mnou," řekl Somr v rozhovoru.

Josef Somr foto: ČTK

Už od léta namlouval v nahrávacím studiu nové audioknihy na vánoční téma vydavatelství Popron Music. Na CD s názvem Šťastné a veselé Vánoce zavádí posluchače do mnoha příběhů tohoto období.

Vypráví o významu jednotlivých svátků, o původu vánočního stromku i dárků, o vánočních pokrmech v Česku i ve světě. Nahrávka vyšla i v dárkovém balení spolu s knížkou o vánočních zvycích a tradicích.

Audiokniha nazvaná Vánoce je podobná, avšak určená dětem od pěti let. Malým posluchačům nabízí povídání o vánočním stromku a kaprovi, tradičních i zapomenutých vánočních zvycích. Dozvědí se, proč se slaví advent, Mikuláš, Boží hod i Tři králové.

Ale také to, jak se jmenuje Ježíšek ve Francii a kdo nosí dárky dětem v Itálii. Vánočně laděno je i pohádkové 2CD z tvorby Hanse Christiana Andersena.

Obsahuje totiž půvabné zimní a vánoční příběhy Sněhová královna, Smrček, Děvčátko se sirkami a Sněhulák. "Práce na jejich novém vydání pro mě byla výzvou. Jsou to sice spíš příběhy, které zrcadlí někdy smutnou realitu života, ale na druhou stranu ani našim životům občas nechybí pohádkové motivy. Možná právě to je v Andersenových příbězích to nejzajímavější," komentoval to Somr.

Netradiční biblické čtení

Další audiokniha, která láká k poslouchání v době vánoční, je CD s názvem Deset přikázání. Vypráví o nich jinak, než to dělají teologové a historici na univerzitách a seminářích. Posluchači se dozvědí důležitá fakta, historické souvislosti a vyslechnou názory odborníků, kteří desatero studovali a vykládali.

Když se před časem v pražské poetické vinárně Viola stal Somr (společně s herečkou Bárou Munzarovou) nástupcem Zdeňka Štěpánka v přednesu příběhů Starého zákona, netušil, že později přijme nabídku vyprávět o deseti přikázáních.

Text, který odkazuje k biblickému originálu, vnímal i jako osobní vyznání. "Není to přece klasické čtení z bible. Věřím, že si v něm zasvěcený posluchač, ale i ten, který se obsahem deseti přikázání setkává poprvé, nalezne vlastní cestu k odpovědi na otázku, co pro něj desatero znamená a jak ho oslovilo," uvedl k tomu.

"Snažil jsem se, aby nahrávka působila jako současný text. Josef Somr ho vypravuje s nadějí, že v posluchačích bez rozdílu věku probudí zájem o podstatu desatera v aktuálních souvislostech," podotkl režisér Robert Tamchyna.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat