Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Navždy králem. Juan Carlos ani po abdikaci neztratí svůj titul

Lidé

  6:00
MADRID - Ačkoliv ho již zanedlouho na trůně vystřídá syn Felipe, abdikující španělský král Juan Carlos si i nadále uchová titul krále. A to doživotně. Zůstane mu tak i oslovení "Vaše Veličenstvo". Stejné poctě se dostane i jeho ženě, královně Sofii. Oznámila to v pátek španělská vláda.

Princ Felipe, král Juan Carlos and princezna Letizia foto: Reuters

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který má různé zdravotní problémy a po několika operacích kyčle chodí o holi, překvapivou abdikaci oznámil 2. června.

Juan Carlos kdysi býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa, jeho popularitou ale v posledních letech otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry, či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.

ČTĚTE TAKÉ:

Budoucí král Felipe, který má být korunován 19. června, je mezi Španěly přijímán mnohem lépe než nyní jeho otec. Slavnostní ceremonie, během které bude uveden do funkce, se spolu s ním zúčastní jeho manželka Letizia a jejich dvě dcery.

Abdikace Juana Carlose oživila v zemi debatu, zda by mělo Španělsko zůstat monarchií. Zatímco podle nedávného průzkumu veřejného mínění dvě třetiny Španělů je v této souvislosti pro referendum, kolem poloviny jich zároveň podporuje monarchii a více než třetina republiku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!