Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalendář hrdinů: obránce Rozhlasu Jaroslava Zárubu zabily střepiny letecké pumy

Lidé

  6:00
PRAHA - Když po vypuknutí Květnového povstání vysílal Rozhlas slavnou výzvu ozbrojeným složkám i občanům, neopomněl mezi nimi zmínit ani příslušníky vládního vojska. Tato početně malá protektorátní armáda byla od května 1944 z velké části odsunuta do Itálie, vojáci, kteří zůstali na českém území, se však plně zapojili do protinacistického povstání. Sedm z nich zaplatilo svou odvahu životem, šest z toho v Praze.

Důstojníka vládního vojska zasáhly při obraně budovy rozhlasu v Praze střepiny letecké bomby. Zemřel v první den svobody. foto: VHÚ

Nejvyšší hodnost z padlých vládních vojáků měl štábní kapitán Jaroslav Záruba.

Jaroslav Záruba.

Když v úterý 8. května osobně řídil zpevňování a zvyšování jedné z pražských barikád, byl zasažen střepinami nepřátelské letecké bomby a utrpěl zranění plic a hrdla. Spolubojovníci jej transportovali do Schneiderova sanatoria, kde se ho lékaři snažili zachránit. Přes veškeré jejich úsilí však velitel obrany rozhlasu zemřel prvního dne svobody, 10. května 1945.

Jaroslav Záruba se narodil 26 .dubna 1907 v Třeboni do rodiny stavitele. Po maturitě na gymnáziu absolvoval Právnickou fakultu UK. Od 1. října 1928 nastoupil prezenční vojenskou službu, během níž vystudoval Školu na důstojníky pěchoty v záloze a Vojenskou akademii v Hranicích. Jaroslav Záruba tehdy našel v armádě smysl života a opustil nadějnou profesní dráhu civilního právníka. Od července 1931 velel četě, nejdříve pěšího pluku 22 v Jičíně, od září 1933 cyklistického praporu 1 v Jaroměři.

Prošel pak výcvikem na leteckého pozorovatele pěchoty a až do likvidace československé armády působil u pěšího pluku 21 v Čáslavi, kde velel rotě. Po vzniku protektorátu byl k 30.červnu 1939 propuštěn ze svazku armády a převeden do stavu vládního vojska, sloužil u praporu 1 v Praze. Od roku 1943 měl hodnost hejtmana I. třídy (jak se ve vládním vojsku nazýval štábní kapitán).

Již od roku 1942 se účastnil protinacistického odboje jako člen skupiny štábního kapitána Jana Pulkrábka. Po zahájení Pražského povstání se okamžitě zapojil do bojů o budovu Československého rozhlasu na pražských Vinohradech. Když se podařilo porazit a odzbrojit Němce ovládající objekt, začal organizovat jeho obranu. Velel výstavbě barikád v okolních ulicích a přes ostřelování i letecké bombardování celou dobu povstání setrval na bojovém stanovišti. Nakonec byl zasažen střepinami.

Jeho ostatky pochovali 16. května na pražských Olšanských hřbitovech, později je však přemístili do rodinné hrobky v rodné Třeboni. Památku Jaroslava Záruby připomíná deska na budově rozhlasu, náhrobek v Třeboni i památník před gymnáziem, v němž studoval.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha
Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat