Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cimrmanovo nebe. Připomeňte si, kdo navždy opustil jedinečný soubor

Lidé

  16:30
Na české scéně funguje Divadlo Járy Cimrmana přes 45 let. V posledních třech letech ale sčítá bolestné ztráty. Připomeňte si, kdo navždy opustil jedinečný soubor sídlící v žižkovské štaci a zamířil do Cimrmanova nebe.

Ladislav Smoljak (uprostřed) na archivním snímku z 31. prosince 1997 ve hře divadla Járy Cimrmana Záskok, vlevo je Václav Kotek, vpravo Jaroslav Weigel. foto: ČTK

Ladislav Smoljak

Před třemi lety, v červnu 2010, přišlo Divadlo Járy Cimrmana o svého zakladatele. Po dlouhodobé chorobě zemřel ve věku 78 let v kladenské nemocnici herec a režisér Ladislav Smoljak, kterého postava "zneuznaného českého génia" provázela celý umělecký život. Spolu s kolegou Zdeňkem Svěrákem totiž Járu Cimrmana stvořil a úspěšně postavu převedli i na filmové plátno. 

Ladislav Smoljak během čtené zkoušky

Pavel Vondruška

Rok po Smoljakově odchodu zemřel další z "cimrmanologů". Populární herec a muzikant Pavel Vondruška podlehl zranění, které si způsobil, když nešťastnou náhodou spadl do orchestřiště Stavovského divadla, po kterém provázel skupinu zahraničních turistů. V souboru byl specialistou na hudební vystoupení. Bylo mu 85 let.

Pavel Vondruška (na archivní fotografii z roku 2000).

Jan Kašpar

Posledním z herců, kteří  Divadla Járy Cimrmana opustili, byl Jan Kašpar, který zemřel v úterý. V divadle pracoval od roku 1975, nejdříve jako kulisák a technik. Postupem času se vypracoval na stálého člena hereckého souboru. Ačkoli na konci 80. let po pádu ze stromu ochrnul a zůstal upoutaný na invalidním vozíku, nikdy se divadla a spolupráce se svými hereckými kolegy nevzdal. Svěrák se Smoljakem mu pak psali role "na tělo". Bylo mu 60 let.

Herec Jan Kašpar

Jaroslav Vozáb

První velkou ztrátu utrpělo divadlo už v roce 1988, kdy zemřel herec, překladatel a Jaroslav Vozáb. Ovládal několik světových jazyků a v mužském souboru často ztvárňoval ženské postavy. Vozáb skonal náhle, ve svých 68 letech dostal infarkt. Zahrál si i ve filmech Marečku, podejte mi pero!, Postřižiny nebo ve snímku Kulový blesk.

Jaroslav Vozáb

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!