Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kennedyová: Gándhíová byla omezená, de Gaulle egoista

Lidé

  7:00
NEW YORK - Ve Spojených státech ve středu vychází kniha rozhovorů z 60. let minulého století, v nichž bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedyová mluví o svém životě s manželem a bývalým americkým prezidentem Johnem F. Kennedym, kubánské raketové krizí, ale třeba i postavení žen ve společnosti.

Jacqueline Kennedyová. foto: Reprofoto

"Jack od ženy jasně chtěl vztah, ve kterém by měl muž hlavní slovo a žena byla jeho manželkou a obdivovala ho," vypráví například Kennedyová, která podle historika Michaela Beschlosse takový pohled na vztah mezi mužem a ženou v určité době sdílela. Považovala prý za normální, mít na politické otázky stejný názor jako její muž a měla strach z "citově založených" žen vstupujících do politiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Na svého manžela Kennedyová vzpomíná velmi vřele - jako na dynamického a vnímavého a jako na člověka, který netrpěl záští. Naopak pro řadu jeho politických odpůrců, ale i souputníků a mezinárodních státníků nachází převážně tvrdá slova. Tehdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla označuje za "chorobného egoistu" a "zlomyslného muže", Indíru Gándhíovou, budoucí premiérku Indie, za "omezenou, zahořklou, trochu vlezlou, hroznou ženu." Bývalá americká první dáma hovoří také o Lyndonu B. Johnsonovi, který se po smrti Kennedyho stal prezidentem. "Jack mi jednou řekl: 'Bože, dovedeš si vůbec představit, co by se stalo se zemí, kdyby byl Lyndon prezidentem?'," vypráví Kennedyová o muži, který byl v demokratických primárkách v roce 1960 velkým konkurentem jejího manžela.

Podle agentury AP kniha Jacqueline Kennedy: Historic Conversations on Life with John F. Kennedy neodhaluje žádná převratná tajemství a zcela úplně se vyhýbá například atentátu na Kennedyho nebo jeho zdravotním problémům.

Vychází nová kniha o Jacqueline Kennedyové

Edward Kennedy s Jacqueline Kennedy Onassisisovou, manželkou prezidenta Johna Kennedyho (fotografie z roku 1986).

Publikace, která vychází u příležitosti padesátého výročí od nástupu Kennedyho do úřadu v roce 1961, je založena na rozhovorech s historikem a bývalým poradcem Bílého domu Arthurem M. Schlesingerem mladším. S ním se Kennedyová na jaře a v létě roku 1964, tedy jen několik měsíců po násilné smrti svého muže, sešla celkem sedmkrát.

Kennedyová se po smrti svého manžela, jenž byl zastřelen v texaském Dallasu v listopadu 1963, vdala za řeckého magnáta Aristotela Onassise. Žena, která je považována za jednu z nejkrásnějších prvních dam americké historie, zemřela na rakovinu v roce 1994.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat