Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Z tajemníka klaunem. Před 25 let byl Milouš Jakeš pro smích celé zemi

Lidé

  16:15
PRAHA - Celá desetiletí se Češi komunistů báli. V létě roku 1989 se jim začali smát. Hlavní zásluhu na tom měl generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Části jeho projevu a následující diskuse se západočeskými komunisty 17. července v kulturním domě JZD Červený Hrádek unikly díky televiznímu technikovi k opozici a ta je poskytla Rádiu Svobodná Evropa.

Julius Fučík měl 22. února 2013 110. výročí narození. Společnost Julia Fučíka uspořádala slavnostní shromáždění u jeho sochy na pražských Olšanských hřbitovech. Příšli členové a příznivci KSČM, nechyběl ani bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš foto: MAFRA Dan Materna

Šikovný sestřih nejvtipnějších pasáží vykonal své: nejmocnější muž v zemi se začal jevit jako neškodný ťulpas, který si plete brojlery s bojlery, přiznává, že se to s tou socializací přehnalo, a ve své funkci se cítí osamělý jako kůl v plotě.

Generální tajemník Ústředního výboru KSČ rozesmál v létě 1989 celou zemi

  • „A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu. Aby my jsme mohli říct: ne my si to přejem, to je ten lid, to žádá taky. My s tím souhlasíme, s tím lidem. My plníme jeho vůli a ne prostě, aby my jsme tam byli sami, jak kůl v plotě. Neměli jediný, jediné slovo podpory.“

Pokud si člověk dnes poslechne celý Jakešův projev (na YouTube je k dispozici více než hodinový záznam), pak ho nejvíce nezaujmou známá přeřeknutí ani část o „milé holce“ Zagorové, která bere 600 tisíc ročně třetí rok za sebou, ale úplně jiné pasáže.

Jakeš například cituje, aniž by zmínil autora, Masarykovu větu, že „demokracie je diskuse“. Několikrát zmiňuje, že strana chce věci řešit demokraticky (doslova říká „demograticky“, ale to je detail) a nové zákony předkládat všelidové diskusi. Mluví o „nespravedlivém rovnostářství“ a přílišném zpohodlnění, které je příčinou zaostávání za Západem, kterému se „dobře vede“. Přiznává, že „příliš dlouho trvala nepřirozená stabilita kádrů“. Rozčiluje se nad neefektivními výzkumnými ústavy, které už stát nebude dál platit.

„To není jednoduchý proces“

Pro posluchače v roce 1989 byl Jakešův projev osvobozující. Normální člověk měl unikátní příležitost slyšet, jak mluví komunisté mezi sebou. Generální tajemník se doposud veřejně projevoval jen předem připravenými proslovy v komunistickém ptydepe. Nyní hovořil spatra, a navíc otvíral témata, která byla tabu: vztah k Dubčekovi, roku 1968 a opozici vůbec. To byly věci, o nichž se smělo mluvit jen v propagandistických floskulích.

Když Jakeš „lidově“ kritizoval tehdejší stav, říkal to, co každý věděl. Po jeho projevu ale bylo jasné, že to vědí i ti, kteří jsou za daný stav odpovědní. Komické aspekty projevu, věty jako „to není jednoduchý proces, ta přestavba, není!“, byly pro posluchače dalším bonusem navíc.

Kdo byl muž, který tolik pobavil Čechy? Miloš Jakeš je téměř ukázkovým příkladem aparátčíka, jehož „dlouhý pochod“ institucemi strany vynesl až na její vrchol. Narodil se 12. srpna 1922 v rodině truhláře v osadě České Chalupy obce Nová Ves kousek od dnes světoznámých Holašovic. Ve svých vzpomínkách, které vydal v roce 1996, si dává záležet na tom, aby zdůraznil, jak byla jeho rodina chudá. „Měli jsme dvě krávy, pár slepic a někdy i dvě prasata, z nichž jedno se prodávalo.“ Celé léto musely děti – Miloš, tedy podle křestního listu Milouš, měl čtyři sourozence – sbírat lesní plody a houby. Do školy chodil v dřevácích, doma sladili cukerínem, protože byl levnější než cukr, a máslo chodil prodávat pešky do 24 kilometrů vzdálených Českých Budějovic, protože na trhu ve městě se za něj dalo utržit o 4 koruny více.

No tak řekněme paní Zagorová. Je to milá holka...

Některé pasáže slavného projevu Miloše Jakeše krátce po odvysílání v Rádiu Svobodná Evropa zlidověly a později se i staly námětem hudebních parodií. Přinášíme vybrané části:

O demokracii

  • „Mnozí lidé si tedy tu demokracii pletou s tím, že oni budou jen těmi kritiky a určovateli, co se má dít ve společnosti. A ti druzí že budou to vykonávat anebo jsou povinni to vykonávat, co oni si přejí. Ne, demokracie je diskuse a většina rozhodne a příslušné orgány rozhodnou a rozhodnou v rámci zákonů.“

O umělcích

  • „Žádnej z nás nebere takový platy prostě, jako berou oni. No já dostávám jednou ročně výpis těch umělců, seznam těch umělců, který dostávají nad těch sto tisíc korun platu, tedy vydělaj si nad sto tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další. Ne šest set, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní, každý rok. Ti náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali.“

O bojlerech a brojlerech

  • „Přišel jsem k jedné pani, byla to bankovní úřednice, skončila v bance, její muž byl traktorista v družstvu, dělal v družstvu. Měli tam bojlery, já nevím asi deset tisíc měli těch bojlerů, těch brojlerů a měli sedm prasat, no.“

O komunistické vládě

  • „Soudruzi, ano, ten udělal tu chybu, každej z nás udělal nějakou chybu. Ale vždycky, čí to je vláda, když kladu otázku? Je to komunistická vláda, komunistická. Byla, je a bude ve své podstatě a nezáleží na tom, kdo prostě stojí tam nebo onde. Když ta vláda bude pracovat špatně, tak to odnáší ta komunistická strana a nejde to na nikoho svést.“

Celý profil najdete v pondělních Lidových novinách.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.