Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Novináři selhali, tak jsem si cestopis napsal sám

Magazín

  12:36
PRAHA - Prezident Václav Klaus představil svou novou knihu, v níž popisuje dojmy ze zahraničních cest. Prezident už napsal přes 60 knih, do cestopisu se ale nyní pustil poprvé. V knize nazvané Zápisky z cest posbíral své poznámky z návštěv, které ve vrcholných politických funkcích absolvoval od roku 1993.

"Myšlenka písemného zachycení dojmů z cest vznikla z mé vlastní frustrace, že o cestách prezidenta, dříve premiéra či předsedy sněmovny, skoro nikdo nic podstatného nenapíše, ač s námi skupina novinářů vždy jede. A když napíše, tak mám často pocit, že jsme byli na poněkud jiných cestách nebo že podstata byla v něčem úplně jiném," vysvětlil Klaus v úvodu knihy.

Americký prezident Obama má také novou knihu, je ale určená dětem


"Texty z toho prvního období jsou spíše texty následně napsané v Praze. Takové prožitky, zážitky z cesty, co mě tam zaujalo, co mě tam napadlo, které byly publikovány jako sloupky v našich denících, zatímco v té druhé půlce jsou spíše autentické zážitky psané ten den," řekl Klaus při představení knihy.

Uvědomuje si prý, že jako premiér či prezident měl pohled na navštívené země částečně zkreslený. "Člověk v mé roli z té země leccos nevidí oproti tomu, když se touláte po světě. A trvám na tom, že vidí zase leccos, co nevidí jiní," řekl.

Uchvátilo ho peruánské Cuzco, ale i Dubrovník
Člověka v cizině nakonec vždy nejvíce uchvátí to, co tam očekával, odkazuje Klaus v předmluvě knihy na slova Karla Čapka. "Úplných překvapení je málo - italská Ravenna, španělské Toledo, jordánská Petra, peruánské Cuzco, vnitřek Turecka, ale pro mne například i Dubrovník, který jsem až díky státní návštěvě Chorvatska uviděl daleko později než většina Čechů, kteří tam byli na letní dovolené," uvedl Klaus.

V USA trpěl Václav Klaus pokaždé, když musel pít americkou kávu - tedy až do doby, než objevil Starbucks.

V Madridu se až do vyčerpání snažil dokázat úspěchy českého exportu až ho napadla vysvobozující myšlenka. Obrátil talíř s královského servisu, na kterém bylo zespoda vyryto Thun, Czech republic.

Ve Washingtonu dostal campari do plastového kelímku.

V Japonsku nefungují české mobily: "Musí to asi být i záměr uchovávat si svou zvláštnost a tajuplnost. Když je něco podobného v Číně, svádí se to na ideologii. Na co to svést tady, " ptá se Klaus.

Zdroj iDnes.cz


V knize nepopisuje jen scenérie, které procestoval, ale i úvahy, ke kterým ho nejvíce provokuje současná Amerika. "Na večeři mne pozvala Nadace pro výzkum v medicíně do místního velmi luxusního golfového klubu. Chtějí ode mne slyšet dinner speech s názvem "Je kapitalismus v krizi", říkám jim, že kapitalismus není v krizi, že kapitalismus má krizi," napsal například ve svých zápiscích loni v březnu. Dodává, že americký prezident Barack Obama Američany uhranul svým heslem "Yes, we can", což je podle Klause typický americký idealismus, který by Obamovi v Evropě neprošel.

Klaus dostal v Novém Městě na Moravě sjezdové lyže se svojí podobiznou.

Kniha ale zachycuje i vyloženě cestovatelské zážitky. "Nadmořskou výšku podceňujeme, ale ve vlaku se právě dává kyslík jednomu z členů delegace našich podnikatelů. My 'alpští lyžaři' si myslíme, že to zvládneme," poznamenal si například Klaus při cestě do peruánského Machu Picchu.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...