Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová fakta o upálení Jana Zajíce: kyselinu před smrtí nevypil

Lidé

  11:10
PRAHA - Dosud nezveřejněná fakta a fotografie o upálení Jana Zajíce přináší kniha historik Branislava Dorka, který při jejím vzniku spolupracoval se Zajícovou rodinou. Nově objevenou okolností je například to, že Zajíc před svým upálením 25. února 1969 kyselinu nevypil, jak tvrdily dříve publikované dokumenty.

Jan Zajíc – Pochodeň číslo 2 foto: ČTK

"Historik Dorko přesně zjistil, jak postupovala jeho sebeoběť a poslední den téměř po hodinách zdokumentoval,“ řekl pro Český rozhlas předseda Matice Slezské v Opavě Vlastimil Kočvara. Matice Slezská knihu Jan Zajíc vydala.

To, že Jan Zajíc vypil před zapálením kyselinu se tradovalo již od jeho smrti. Měl tak učinit proto, aby mu kyselina spálila hlasivky a nemohl křičet. Stejná scéna se objevila také v dramatu Hořící keř režisérky Agnieszky Holland.

Nově objevená fakta však hovoří o něčem jiném. „Kyselinu měl s sebou ve skleničce, ale potom se po ohledání místa činu zjistilo, že kyselina je rozlitá. Kdyby vypil kyselinu, tak by byl vnitřně popálen a to se při pitvě nezjistilo,“ vysvětlil dále Kočvara. 

Dorko kromě hledání informací v archivu spolupracoval i se Zajícovou rodinou, které mu poskytla řadu rodinných dokumentů a fotografie, jež ještě nebyly zveřejněny.

Jan Zajíc

Jan Zajíc byl český student, který po vzoru Jana Palacha spáchal 25. února 1969 sebevraždu. Protestoval tak proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Zajíc se upálil v den 21. výročí komunistického převratu v únoru 1948 na Václavském náměstí Praze.

Dění po Zajícově upálení věnuje historik celou kapitolu. „Následky byly trošku jiné než po první oběti, Janu Palachovi. Lidé už byli opatrnější, někteří byli váhaví, už se začaly projevovat obavy z represí. Ze strany státu už byly podniknuty potřebné kroky, aby se to tak nerozšířilo. Přesto byl jeho dopis na rozloučenou několikrát rozmnožen a rozeslán na vysoké školy v Ostravě, Olomouci, Brně a podobně,“ doplnil Českému rozhlasu Kočvara. 

O upálení Jana Zajíce vznikl také nový dokument. Třináctiminutový snímek točili studenti Slezské univerzity. Pyšní se mimo jiné hlavní cenou v sekci Člověk a společnost z festivalu EkoFilm, napsal server iDnes.

"Většinou se studenti o Janu Zajícovi musí dozvědět od nás, není tak známý jako Jan Palach. Dokument splňuje přesně to, co jsme zamýšleli. Má třináct minut, dá se promítnout a pak o něm diskutovat. Od kolegů z jiných škol máme pozitivní ohlasy," řekl iDnesu Petr Šimíček ze sdružení Pant, které film natočilo. Celý snímek je můžete zhlédnout ZDE.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat