Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolej Yesterday? Cítil jsem vítr do plachet, vzpomíná Prokop

Lidé

  7:00
PRAHA - Jako vítr do plachet cítil podle svých slov Michal Prokop vznik alba Kolej Yesterday, ale nikdy ho nenapadlo, že bude působivá ještě po třiceti letech. Při příležitosti 30. výročí vydání zásadní desky Prokopa a kapely Framus Five přichystal Supraphon reedici alba.

Hudebník Michal Prokop poskytl 5. listopadu v Praze rozhovor k reedici alba Kolej Yesterday. foto: ČTK

Jako vítr do plachet cítil podle svých slov Michal Prokop vznik alba Kolej Yesterday, ale nikdy ho nenapadlo, že bude působivá ještě po třiceti letech. Při příležitosti 30. výročí vydání zásadní desky Prokopa a kapely Framus Five přichystal Supraphon reedici alba s bonusovými nahrávkami a původním zakázaným přebalem. Nyní se koná turné po České republice, na kterém jedna z výrazných postav listopadu 1989 slaví se svými hosty.

Hudebník a moderátor Michal Prokop

„Stokrát jsme si kladl otázku, proč se zrovna Kolej Yesterday stala přelomovým albem. Myslím, že se těch elementů sešlo víc - nejen, že si neskromně troufám říct, že je dobrá, ale navíc se asi trefila do správné doby a díky tomu jsou na ni minimálně tři písně, které se hrají dodnes. Vlastně mnohem více než v době, kdy ta deska byla nová,“ řekl ČTK Prokop.

Reedici alba podporují koncerty s hosty. Po křtech v Brně, Kolíně a Ostravě se uskuteční „finální křest“ 20. prosince ve Forum Karlín, kde mezi hosty bude Matěj Ruppert, Vojta Dyk a Sára Vondrášková z Never Sol.

Od původní podoby se nově vydané album liší obalem, který byl tehdy zakázán z důvodu jeho „negativního vyznění“. Problémem byl také název Kolej Yesterday, píseň musela svého času označována jako Kolej Y. „Ale zásadnější zákazy přišly až na mých dalších deskách,“ uvedl Prokop. Nicméně debaty o tom, zda je píseň Kolej Yesterday angažovaná nebo protistátní, se vlekly pořád. Odkazuje na to i ukázka z dobového Rudého práva v bookletu reedice alba, kde si čtenář stěžuje na text Koleje Yesterday.

Jedna z desek Michala Prokopa Sto roků na cestě

Osmašedesátiletý člen Beatové síně slávy natočil své poslední studiové album Sto roků na cestě před dvěma lety. „Čím je člověk starší, tím je to těžší, a nejen proto, že se desky dnes neprodávají, ale člověk je k sobě už s léty kritičtější, ale nebudu nic vyhlašovat. Uvidíme, „ řekl Prokop, který chystá vydání CD a DVD z loňského koncertu věnovanému konci jeho televizního pořadu Krásné ztráty.

K listopadu 1989 není skepticky. „Bylo to jedno z nejhezčích období mého života, člověk cítil, že se to hýbe a byl přímo u toho,“ vzpomínal Prokop. „Rozhodně netvrdím, že všechno je tak, jak jsme si představovali. Ale už Masaryk říkal, že na pravou demokracii potřebujeme padesát let,“ podotkl Prokop, který strávil téměř deset let ve vrcholné politice.

Michal Prokop

Po sametové revoluci působil poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po volbách roku 1990 zasedl do české části Sněmovny národů za Občanské fórum (OF). Po rozkladu OF v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu ODA. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992. Od roku 1992 byl náměstkem ministra kultury. Ve volbách 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODA a poslanecký mandát držel do předčasných voleb roku 1998. Na podzim 1997, v souvislosti s vyhrocováním krize v ODA, oznámil, že na nadcházející celostátní konferenci dá svou funkci k dispozici. „Je mi líto, že se z politiky vytratil jakýsi étos, a lidi, kterém jsem se obdivoval a od kterých jsem se to učil,“ podotkl Prokop, který letos odmítl nabídku kandidovat za TOP 09 do Senátu.

„Myslím, že republika není natolik v háji, aby musela povolávat zálohy mého typu,“ řekl s tím, že nemá tolik času před sebou, aby ho mohl ztrácet s lidmi, se kterými si nechce ani podat ruku. Prokop nyní pracuje v zastupitelstvu Velké Dobré na Kladensku.

V letech 1998 až 2001 byl ředitelem projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000. Na konci 90. let uváděl politicky orientovaný pořad Nic ve zlým v televizi Prima. Od roku 2000 moderoval v České televizi do prosince 2013 televizní talk show Krásný ztráty.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat