Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konečně mám normální život. Vrcholový sport mi chybět nebude, říká Strachová

Magazín

  6:00
PRAHA - Mistryně světa a olympijská medailistka. O světový pohár poprvé závodila v sedmnácti letech. Ze zasněžených svahů ji nedostala ani vážná nemoc před pěti lety, ani dramatický rozchod s trenérem a otcem v jedné osobě v roce 2009. Koncem letošního března Šárka Strachová ukončila kariéru vrcholové sportovkyně. Na olympiádě v Jižní Koreji příští rok soutěžit nebude, přestože vybojovala páté místo na letošním světovém šampionátu.

Šárka Strachová foto:  Dan Materna, MAFRA

Už měsíc stojí v čele vlastní kliniky, která se věnuje péči o tělo v rámci fyzioterapie a celostní medicíny. Nad konvičkou jasmínového čaje seděla štíhlá žena s klidným a uvolněným výrazem ve tváři. Z každého pohybu i odpovědi byla vidět dokonalá disciplína. Právě tu ji naučil život ve vrcholovém sportu. Svoje zkušenosti teď chce předávat ostatním, aby nemuseli opakovat žádnou z jejích chyb.

LN: „Cítím ohromnou úlevu a pocit svobody,“ tvrdila jste chvíli po konci kariéry. Máte to stejně i s odstupem?
Mám. Život do konce letošního března byl úplně jiný, svázaný sportem. Koncentrovala jsem se na jednu věc. Vše se točilo lyžování, tréninků a mé kondice. Pokud teď ráno před prací nestíhám snídani, nedělám si s tím hlavu. Před tréninkem je ale něco takového nemyslitelné.

Musíte kvalitně jíst, chodit včas spát. Vše jsem neustále podřizovala tréninkům a směřovala k co nejlepšímu výkonu. Když bych šla na několikahodinovou procházku se psem, druhý den budu mít unavené nohy na tréninku, pokud bych nespala dostatečně dlouho, následující trénink nebude tak efektivní. Především v závodní sezoně jsem se vyhýbala místům, kde je mnoho lidí, abych neonemocněla, a neohrozila tak své výsledky na několik týdnů. To vše bylo součástí mé práce. O své tělo se samozřejmě musíme starat a naslouchat mu, ale ve vrcholovém sportu je to extrémní. Od tohoto se mi opravdu ulevilo.

LN: Tušíte, co vám bude na lyžování naopak nejvíc chybět?
Vrcholový sport mi chybět nebude. Na lyže a hory se už opět těším.

LN: A už jste byla od doby, co jste skončila, lyžovat?
Na horách pořád leží sníh. Ne, poslední můj kontakt se sněhem byl v Aspenu (v březnu na finále Světového poháru, kde skončila osmá). Po druhém kole jsem zula lyže a od té doby jsem je na nohách neměla. Už se ale na hory a zimu opět těším.

Šárka Strachová oznámila konec kariéry.
Šárka Strachová ve svém posledním slalomu na MS v kariéře obsadila skvělé páté...

LN: Užije si vrcholový lyžař jízdu z kopce mezi turisty?
Ale já už přece nejsem vrcholový lyžař. Jsem na straně turistů. Pro řadu sportovců je jejich sport po ukončení kariéry definitivně uzavřená kapitola.

LN: Pro vás tedy ne?
Lyžování není běh přes překážky nebo veslování, jde o normální rekreační sport, takže je logické, že se na sjezdovku vrátím. Užiju si turistické lyžování jako klasickou dovolenou, u nás nebo v Alpách. Nikdy v životě jsem si ještě nešla jen tak zalyžovat.

Celý rozhovor o konci kariéry, rozchodu s otcem-trenérem i o novém, normálním životě šéfky vlastního terapeutického centra si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 5. května.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat