Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Kontroverzní psychiatr Stanislav Grof slaví 90. narozeniny. V terapiích využíval LSD či holotropní dýchání


Stanislav Grof | foto: ČTK

Premium
Jeho výzkumy, objevy a učení jsou mezinárodně proslulé, ale vyvolávají i odmítavé reakce. V terapii se nebál využívat LSD nebo holotropní dýchání, dlouhodobě se věnuje otázkám psychospirituální krize. Stanislav Grof, duchovní osobnost světové psychiatrie, slaví 90 let.

Grofa je tedy spojována s výzkumem účinků LSD a transpersonální psychologií. Spolu se svou ženou Christine je objevitelem holotropního dýchání (směřujícího k celistvosti) a originální psychoanalytické terapie spojené s vlastním traumatickým porodem. Je vědcem a myslitelem celostního typu uvažování. Dalo by se říct, že ve svých výzkumných a léčebných aktivitách se zabývá historií (kořeny) člověka i lidstva. 

Navozováním mimořádného stavu vědomí – dříve drogou, později dechovým extatickým cvičením či meditací – umožňuje coby terapeut kýžené návraty v čase. Je to jakási cesta proti proudu – mnohdy bolestná, avšak osvobozující od podvědomých traumat. K výsledkům badatelova dlouholetého zájmu patří kniha Psychologie budoucnosti a další i u nás stále populárnější spisy. Společným jmenovatelem jeho filozofie je přesvědčení, že vědomí není průvodním jevem hmoty, ale prvotní vlastností bytí.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor: