Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kožená se učí kvůli Carmen tančit flamenco

Magazín

  15:32
Světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená chce co nejvěrněji ztvárnit titulní roli vášnivé Carmen ze stejnojmenné opery Georgese Bizeta, učí se proto tančit i flamenco. V roli španělské cikánky se poprvé ve své kariéře představí letos na jaře na velikonočním festivalu v Salcburku.

Magdalena Kožená bude jednou z hvězd příštího Pražského jara. foto: ČTK

Tajemstvím dobrého hereckého výkonu je napodobení postavy i v normálním všedním životě, řekla Kožená v telefonickém rozhovoru z Berlína.

"Na Carmen se připravuji nejvíc ze všech rolí v mém životě. Právě proto, že já jako typ úplně přesně neodpovídám klasickým představám Carmen, nevypadám jako vášnivá Španělka, nejsem ten člověk, který by každý týden měnil partnera. Na první pohled nejsem tou ideální adeptkou, a proto mi záleží velice na tom, aby to bylo zajímavé i v jiném směru," uvedla.

Magdalena Kožená zazpívá návštěvníkům přímého přenosu v kinech.

Carmen ztvární po boku světově žádaného německého tenoristy Jonase Kaufmanna. Představení bude mít premiéru 31. března v sálu Grosses Festspielhaus v Salcburku, poté bude čtyřikrát zopakováno i v rámci letního prestižního Salcburského festivalu. Známou českou operní divu doprovodí Berlínská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta a jejího manžela Simona Rattlea.

Temperamentní Carmen je snem téměř každé mezzosopranistky, i pro Koženou je tato role výzvou. Připravuje se na ni již rok, přestože jednu z nejznámějších árií z Carmen už před deseti lety natočila na desku. Kožená předpokládá, že operu zpestří mnoho pohybových figur, i proto, že režisérka projektu Aletta Collinsová je známou britskou tanečnicí a choreografkou. Collinsová slibuje nový přístup k tomuto dílu. Již oznámila, že nehodlá dávat Carmen jako "pouhý sled hudebních čísel".

Na postavě španělské cikánky poutá její charisma i to, proč se každý muž do ní zamiluje. Nedávno se prý Kožená setkala s odborníkem, který připravuje filmové herce na velké role. Tajemstvím jeho práce je herecká věrohodnost, která se docílí tím, že aktér se naprosto vžije do role samotné. "Nechci prozrazovat všechna tajemství, ale jedná se o to, že vlastně člověk v té přípravě na roli si snaží vybrat moment ve svém normálním všedním životě a začne se chovat jako 'ta osoba'. Jakmile začne postavu hrát, už to není ono. Musí se chovat jako ta postava," popsala herecké přípravy. Podle Kožené si proto herec musí ve svém běžném životě osvojit i věci, které jsou naprosto proti jeho naturelu. "Takže vyvíjím i takovýto pokus. Prý to funguje, tak uvidím," dodala s úsměvem.

Kožená zazpívá v přímém přenosu z Berlína

Češi uslyší oblíbenou mezzosopranistku zpívat již 27. ledna, kdy se do devíti kin po České republice bude vysílat přímý přenos z koncertu Berlínské filharmonie. Kožená se představí jako sólistka ve Dvořákových Biblických písních a Mahlerových Písních na texty Friedricha Rückerta. V květnu chystá pěvecký recitál na Pražském jaru a v září zazpívá na Pražském hradě v doprovodu souboru Collegium 1704 a poprvé pod vedením dirigenta Václava Lukse. V říjnu bude účinkovat v Mozartově opeře La clemenza di Tito ve Vídeňské státní opeře.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat