Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krasavec z Hollywoodu. Brad Pitt slaví padesátiny

Lidé

  14:30
Chlapecký úsměv ve tváři neztrácí ani v padesáti, které oslaví ve středu. Brad Pitt, jeden z největších krasavců planety, působí dojmem dokonalého muže. S Angelinou Jolieovou vychovává šest dětí, jde z role do role. A za každou bere řádově desítky miliónů dolarů.

Brad Pitt na filmovém festivalu v Cannes foto: Reuters

Srdce dívek a žen na celém světě Pitt láme svým nedbale elegantním, mírně provokujícím vzezřením a smyslnou tváří s modrýma očima. V řadě rolí se ale dokázal vymanit z šablony okouzlujícího hřebečka a prokázat značné herecké kvality.

Změnila ho rodina

V poslední době jej také hodně ovlivnila otcovská role: "Fakt, že jsem otcem, změnil nejen můj přístup k práci, změnil naprosto všechno, převrátil mi žebříček hodnot. Léta jsem žil jako egoista, jenž se soustředí jen sám na sebe a na své problémy. Ale od té doby, co se můžu starat i o někoho jiného, se mi svým způsobem strašně ulevilo."

Angelina Jolie a Brad Pitt a čtyři ze šesti jejich dětí.

Narodil se 18. prosince 1963 v Oklahomě jako nejstarší ze tří dětí ve věřící rodině, vyrostl ale ve Springfieldu v Missouri, kde měl jeho otec dopravní firmu. Po nedokončeném studiu žurnalistiky začal brát kurzy herectví a vydělával si na ně prodejem zmrzliny, hlídáním parkoviště a živou reklamou.

Od poloviny osmdesátých let se objevoval v televizních seriálech typu Dallas, první výraznější role přišla v dramatu Ridleyho Scotta Thelma a Louise (1991).

Angelina Jolie a Brad Pitt.

Atraktivní image romantického hrdiny s pohlednou tváří a rozervaným nitrem mu přinesly dva snímky z roku 1994: Interview s upírem a Legenda o vášni. A pořádně jej naboural ve sci-fi Terryho Gilliama 12 opic. Jeho hyperaktivní pomatenec byl tak přesvědčivý, že mu vynesl oscarovou nominaci i Zlatý glóbus.

Respekt kritiky i obdiv fanoušků

V kriminálním dramatu Davida Finchera Sedm policistu zase ztvárnil sériového vraha zavlečeného do psychopatické hry. Ze spolupráce s Fincherem pak vzešly ještě filmy Klub rváčů (1999) a Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2009) a s ním i druhá oscarová nominace.

Pitt efektivně dělí své aktivity mezi blockbustery - Trója, Pan a paní Smithovi, Dannyho parťáci 1-3 - a náročnější snímky - Babel, Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem - což mu zajišťuje popularitu u publika i respekt kritiky a filmařské obce.

O baseballu trochu jinak. Brad Pitt ve filmu Moneyball

Radost mu dělají spolupráce s originálními režisérskými osobnostmi, jako je Quentin Tarantino (Hanebný pancharti) nebo bratři Coenové (Po přečtení spalte). Jeden z jeho nejnovějších snímků Strom života (2011) získal na hlavní cenu na festivalu v Cannes.

Od roku 2006 funguje Pittova produkční společnost Plan B, v níž se zaměřuje na ambicióznější filmy, které získávají ceny - podílel se například na Scorseseho Skryté identitě, která získala Oscara, a produkoval i aktuální film Terrence Malicka Strom života, ověnčený Zlatou palmou z Cannes.

S partnerkou Angelinou Jolieovou vytvářejí nejmocnější a nejlépe placený hollywoodský pár, společně vychovávají šest dětí: Maddoxe a Zaharu adoptovala Angelina, společně si osvojili Paxe-Thiena, poté se narodila Shiloh a dvojčata Knox a Vivienne. V letech 2000-2005 byl Pitt ženatý s herečkou Jennifer Anistonovou.

Autoři: ,