Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krteček a Zeman? Jeho podpora je čest, tvrdí vnučka výtvarníka Milera

Magazín

  15:58
PRAHA - Proč nové díly Krtečka vyrobili v Číně? Byl by výtvarník Zdeněk Miler spokojený s jeho 3D verzí? A co by říkal na postavu pandy? Na takové otázky od čtenářů serveru Lidovky.cz odpovídala Karolína Milerová (26), která disponuje právy ke kultovní kreslené postavičce.

Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. foto: MAFRA – Tomáš Krist

Čtenáři se v on-line rozhovoru nejčastěji ptali, proč nové díly Krtečka vytvářejí právě Číňané. „Tří roky jsme usilovně hledali partnera a pokud je pro vás největší televize na světě CCTV nedostatečný partner, je mi to líto, ale nemohu se v tom s vámi ztotožnit,“ odvětila vnučka výtvarníka Zdeňka Milera na dotaz.

Krteček bude v nových dobrodružstvích ztvárněn poprvé ve 3D. Jak by podle Milerové byl s tímto krokem spokojený dědeček? „Myslím si, že by určitě ocenil, že se v 3D podobě velmi autenticky snažíme vycházet z jeho 2D podoby, jak ve vizuálu, tak v mimice,“ odpověděla Milerová. 

Co by však její dědeček říkal na nové kamarády Krtka, ze kterých nejvíce vyčnívá exotická panda, na to si Milerová odpovědět netroufala. „Nechci mluvit za svého dědečka, ale všechny díly jsou tvořeny tak, aby interakce mezi Krtkem a Pandou vycházela z původního charakteru a vlastností Krtečka,“ řekla.

Milerová dále vysvětlila, jak je to s poskytnutím licence čínské straně. „Krtek nikdy prodán nebyl ani nebude. Čínská státní televize získala pouze omezenou licenci ke Krtkovi v rozsahu nezbytném pro vznik a propagaci seriálu,“ tvrdí. Na správné využití licence prý bedlivě osobně dohlíží.

I přes kritiku ze strany některých tazatelů je poskytnutí práv čínské straně podle Milerové v pořádku. „Odkaz svého dědečka se vzhledem ke svým možnostem snažím rozvíjet jak nejlépe umím,“ dušuje se.

Krteček a prezident

Miloš Zeman a krteček v čínské televizi.

Miloš Zeman a krteček v čínské televizi.

Stranou nezůstala ani politika. Čtenář Pavel Vosáhlo připomněl prezidentovu cestu do Číny a výstup hlavy státu ve státní televize, kde Zeman s Krtkem pózoval a označoval ho za výborný vývozní artikl (více ZDE). „To, že pan prezident podporuje tento projekt má být čest a pokud se za to stydíte, měl by jste se zamyslet nad tím, kdo si tohoto prezidenta zvolil,“ poznamenala Milerová.

Vnučka výtvarníka také nevidí souvislost mezi výrobou dětského pořadu a politickým režimem v Číně. „Kdybychom tento seriál vyráběli v Indii, kde se mimochodem také vyrábí řada mezinárodních produkcí, ptala byste se na kastovní systém a posvátnost krávy? Kdybychom ho vyráběli v USA, ptala byste se na kapitalismus a dětskou obezitu?“ argumentovala.

A jak vůbec Čína na vnučku výtvarníka Milera zapůsobila? „V Číně jsem byla mnohokrát, takže mám na ni asi jiný názor, než člověk, který tam nikdy nebyl. Myslím, že je určitě rozdíl v tom, jak se mají lidé ve městě a na vesnici. Ve městech lidé žijí obdobně jako tady. Narozdíl od Čech se mi líbí, že v Číně se staří lidé daleko více zapojují do dění v rodině a rodiny tak drží víc pospolu,“ popsala Milerová.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...