"Velice si nepřeji, abychom se zítra probudili ve válce se zemí, o níž si ani nemohu představit, že bychom s ní válčili," řekl Makarevič, který v pacifistickém pochodu v polovině března kráčel s ruskou vlajkou v ruce a ukrajinskou kokardou na klopě. "Pakliže děláme vše správně, tak proč je celý svět proti nám?" ptal se na sociálních sítí.
Ohlasu se dočkal brzy. Už tisíce lidí se podle serveru newsru.com podepsaly pod peticí s požadavkem odebrat zpěvákovi vyznamenání Za zásluhy o vlast. Prý "kráčel ulicemi Moskvy spolu s vrahy z (kyjevského) Majdanu, kteří si ruce namočili v krvi po lokte, vykřikoval hesla banderovců" a vůbec se stal "kolaborantem s fašisty".
ČTĚTE TAKÉ: |
'Nežádoucí zrádce'
Na Krymu podle ruského poslance Michaila Markelova vypukly spontánní demonstrace, kdy lidé na ulicích ničili desky s Makarevičovými nahrávkami. "Zrádce" je prý na poloostrově "nežádoucí osobou".
Situace dospěla tak daleko, že rozpory vypukly i v samé skupině. Dva členové kapely se podepsali pod dopis na podporu politiky Vladimira Putina vůči Ukrajině a Krymu.
Na Makarevičovu obranu na webu nezávislé stanice Echo Moskvy vznikla výzva k prezidentu Putinovi, vládě a médiím ukončit štvanice na jinak smýšlející po vzoru sovětských kampaní spisovateli Borisi Pasternakovi či akademiku Andreji Sacharovovi, který byl svého času za obranu lidských práv a protest proti vpádu do Afghánistánu zbaven všech titulů a vyznamenání. Pod výzvu se mimo jiné podepsal miliardář Michail Prochorov či zpěvačka Alla Pugačovová.
Makarevič má od státu i medaili "Obránce svobodného Ruska": v srpnu 1991 hrál v Moskvě na barikádách proti komunistickému puči. O Putinovi se zprvu vyjadřoval se sympatiemi, nicméně v posledních letech otevřeně kritizoval korupci a pronásledování odpůrců režimu, včetně punkové skupiny Pussy Riot.