Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legenda ruského rocku odsoudila anexi Krymu. Zrádce, zuří Rusové

Afghánistán

  10:12
MOSKVA - Zpěvák a zakladatel legendární ruské kapely Mašina vremeni, považované za průkopníka rocku v někdejším Sovětském svazu, má potíže. Andrej Makarevič během moskevského pochodu proti válce s Ukrajinou tak ostře kritizoval ruskou anexi Krymu, že mu podle médií hrozí odebrání státního vyznamenání a titulu národního umělce.

Andrej Makarevič, zpěvák a zakladatel legendární ruské kapely Mašina vremeni. foto: A.Savin/Wikipedia

"Velice si nepřeji, abychom se zítra probudili ve válce se zemí, o níž si ani nemohu představit, že bychom s ní válčili," řekl Makarevič, který v pacifistickém pochodu v polovině března kráčel s ruskou vlajkou v ruce a ukrajinskou kokardou na klopě. "Pakliže děláme vše správně, tak proč je celý svět proti nám?" ptal se na sociálních sítí.

Ohlasu se dočkal brzy. Už tisíce lidí se podle serveru newsru.com podepsaly pod peticí s požadavkem odebrat zpěvákovi vyznamenání Za zásluhy o vlast. Prý "kráčel ulicemi Moskvy spolu s vrahy z (kyjevského) Majdanu, kteří si ruce namočili v krvi po lokte, vykřikoval hesla banderovců" a vůbec se stal "kolaborantem s fašisty".

ČTĚTE TAKÉ:

'Nežádoucí zrádce'

Na Krymu podle ruského poslance Michaila Markelova vypukly spontánní demonstrace, kdy lidé na ulicích ničili desky s Makarevičovými nahrávkami. "Zrádce" je prý na poloostrově "nežádoucí osobou".

Situace dospěla tak daleko, že rozpory vypukly i v samé skupině. Dva členové kapely se podepsali pod dopis na podporu politiky Vladimira Putina vůči Ukrajině a Krymu.

Na Makarevičovu obranu na webu nezávislé stanice Echo Moskvy vznikla výzva k prezidentu Putinovi, vládě a médiím ukončit štvanice na jinak smýšlející po vzoru sovětských kampaní spisovateli Borisi Pasternakovi či akademiku Andreji Sacharovovi, který byl svého času za obranu lidských práv a protest proti vpádu do Afghánistánu zbaven všech titulů a vyznamenání. Pod výzvu se mimo jiné podepsal miliardář Michail Prochorov či zpěvačka Alla Pugačovová.

Makarevič má od státu i medaili "Obránce svobodného Ruska": v srpnu 1991 hrál v Moskvě na barikádách proti komunistickému puči. O Putinovi se zprvu vyjadřoval se sympatiemi, nicméně v posledních letech otevřeně kritizoval korupci a pronásledování odpůrců režimu, včetně punkové skupiny Pussy Riot.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!