Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární ruský režisér Ljubimov skončil v nemocnici

Lidé

  7:35
MOSKVA - Proslulý divadelní režisér Jurij Ljubimov, který před třemi dny oslavil 97. narozeniny, byl ve vážném zdravotním stavu hospitalizován v jedné z moskevských nemocnic. Oznámila to ruská média.

Legendární ruský režisér Jurij Ljubimov. foto: Reprofoto

"Juriji Petrovičovi se večer udělalo špatně a lékaři trvali na převozu do nemocnice," řekla agentuře TASS režisérova manželka Katalin. Podle ní doktoři diagnostikovali pacientovy potíže jako srdeční selhání. Režisér je nicméně při vědomí, vše chápe a komunikuje s okolím.

Památková ochrana pracovny

Katalin Ljubimovová naznačila, že na jejího chotě mohlo dolehnout zklamání, protože si velice přál a doufal, že se k narozeninám dočká rozhodnutí o památkové ochraně své pracovny a archivu v moskevském Divadle Na Tagance, které před půl stoletím založil. Ale 30. září dostal jen kytice a gratulace.

Z Divadla Na Tagance Ljubimov odešel v roce 2011 po dramatickém konfliktu s hereckým souborem, který vyvrcholil během hostování v Praze. O rok později prodělal infarkt, dokonce podle médií upadl do kómatu, ze kterého ho lékaři dlouho nemohli probrat. Ale loni v červnu moskevské Velké divadlo uvedlo premiéru opery Kníže Igor v Ljubimovově nastudování.

Jurij Petrovič Ljubimov

Patří k největším osobnostem evropského divadla minulého století. Je zakladatelem proslulého moskevského Divadla Na Tagance, které od jeho založení v roce 1964 také řídil a svými tamními inscenacemi trvale provokoval sovětskou moc. Série zákazů jeho představení, stejně jako statečné občanské postoje vyústily až v propuštění z divadla a vyhoštění ze Sovětského svazu. V roce 1983 byl jako "režimu nepohodlný" zbaven sovětského občanství a ocitl se na čtyři roky v nucené emigraci. Režíroval poté po světě jako izraelský občan. Vrátit se směl až v době sovětských reforem v roce 1988.

Je držitelem řady prestižních mezinárodních ocenění. K jeho nejproslavenějším inscenacím patří Hamlet s Vladimirem Vysockým nebo Puškinovo drama Boris Godunov. Ljubimov ale inscenoval po světě také řadu operních titulů. Režíroval kupříkladu světovou premiéru opery Luigiho Nona Když byl úsvit láskou ztěžklý v milánské La Scale.

Autor: