Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lennonův vrah měl seznam obětí, byl na něm i další 'brouk' McCartney

Magazín

  12:15
NEW YORK - Herečka Elizabeth Taylorová nebo americký moderátor a komik Johnny Carson - to jsou jména slavných, které měl na svém 'seznamu obětí' vrah Johna Lennona Mark Chapman. Zpěvák Beatles však byl na prvním místě - byl po vraha nejjednodušším cílem.

Marc Chapman foto: Reprofoto

Kdyby si John Lennon více potrpěl na svoji ochranu - obklopil se bodyguardy a ubytoval v nedobytném domě - vrah Mark Chapman by si zřejmě vybral jinou oběť.

"Kdyby to nebyl Lennon, byl by to někdo jiný," cituje vrahova slova britský list Daily Mail.

Lennonův newyorský apartmán však nebyl příliš chráněný a Chapmanovi tak zpěvák přišel coby nejlehčí cíl. "Zjistil jsem si, kde bydlí. Nebyl tak chráněný, jako by mohli být jiní," uvedl.

Také McCartney a Jackie Kennedyová

Během dřívějších prohlášení Chapman tvrdil, že chtěl zabít také Lennonova kolegu z kapely Paula McCartneyho a bývalou první dámu USA Jackie Kennedyovou Onassisovou. Při posledním slyšení, které proběhlo tento týden, však tvrdil, že si takové výroky nepamatuje.

Proč právě oni? Nebylo v tom prý nic osobního. "Byli slavní, to byl ten důvod. Nebylo to nutně kvůli nim, bylo to jen o mně," prohlásil Chapman. Svěřil se, že se vždycky chtěl stát slavným. Když postupně docházel k závěru, že se mu to nikdy nepodaří, začal mít sebevražedné sklony.

Od sebevraždy k vraždě

Nakonec se ale rozhodl, že zabije někoho jiného, slavného. A buď ho během činu zastřelí, nebo se vraždou proslaví. "Cítil jsem, že když zabiju Johna Lennona, stanu se někým, ale místo toho se ze mě stal vrah - a vrazi nejsou někým, ale velkým nikým," prohlásil Chapman při posledním slyšení, při kterém žádal o předběžné propuštění.

Vzpomínal, že poprvé od činu upustil poté, co zhlédl blíže nespecifikovaný film, který na něj hluboce zapůsobil. Vrátil se domů ke své manželce. Brzy se však opět projevila touha 'stát se někým' a tak vyrazil do New Yorku, kde Lennon v tu dobu pobýval. 

LENNOOVA VRAŽDA VE FILMU Zavraždění Johna Lennona

Nejsem na to hrdý

"Byl to naprosto sobecký čin. Myslel jsem jen na sebe a kým bych se mohl stát. Udělal jsem hrozné rozhodnutí, když jsem ze sobectví ukončil něčí život. Tohle rozhodně není nic, na co bych byl hrdý," litoval Chapman před porotou svého činu.

Dnes 55letý vrah, který si odseděl ve vězení už 30 let, však porotce neobměkčil. Propuštění Chapmana by podle nich snížilo váhu činu a podlomilo respekt k zákonům. Chladnokrevný vrah si tak pobyt ve vězení prodlouží minimálně do roku 2012, kdy dostane další šanci požádat o propuštění.

Mark David Chapman byl za Lennonovu vraždu z roku 1980 odsouzen na doživotí s tím, že podmínečně smí být propuštěn po odpykání 20 let. Zatím však pokaždé žádal neúspěšně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!