Michael Kocáb, bývalý šéf Havlovy prezidentské kanceláře Ivo Mathé a šéf Trutnov Open Air Festivalu Martin Věchet je poté začali házet do řeky pod děčínským zámkem. Podle Kocába, který celou plavbu vymyslel, nesmí do řeky nic anorganického.
Na připlutí lodi čekalo v Děčíně kolem 1500 lidí, většina z nich počkala i na začátek házení květin do proudu a poté odešla. Na lodi plula do Děčína kromě posádky také asi desítka lidí, kteří nastoupili v Ústí nad Labem, aby Havla symbolicky doprovodili na poslední cestě.
Společně s nákladním člunem s květinami plula třetí den i doprovodná loď Lužnice. Kromě posádky je na ní také asi desítka lidí, kteří nastoupili v Ústí nad Labem, aby Havla symbolicky doprovodili na poslední cestě.
ČTĚTE TAKÉ: |
Již v neděli večer se jich do přístavu ve Vaňově přišlo podívat asi 300. Loď v pondělí dopoledne plula 26 kilometrů do Děčína, kde po tamním zámkem posádka květiny nahází do řeky. Na hranici s Německem by měly dorazit asi za dvě hodiny.
Loď Lužnice a nákladní člun vyrazily z Prahy před dvěma dny, první noc kotvily v Mělníku. Podle sestry Angeliky z řádu boromejek je celou cestu na březích zdravili lidé, zapalovali svíčky, mávali a troubila auta i vlaky.
"Nebyl úsek více než 500 metrů, kde by někdo nestál. Atmosféra byla úžasná, takové reakce lidí jsme nečekali," dodala.
Úmrtí Václava HavlaHavel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla dva dny vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka a později ve Vladislavském sále Pražského hradu. Desetitisíce lidí přicházely na tato místa uctít Havlovu památku. Mnozí z nich přinášeli květiny, které dnes skončí v řece. |