Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lou Reed zemřel při taiči, tvrdí jeho manželka

Lidé

  7:00
NEW YORK - Slavný rocker Lou Reed zemřel během cvičení taiči. Napsala to jeho manželka Laurie Andersonová v nekrologu pro regionální list East Hampton Star. Reed, který zemřel v 71 letech, prý byl mistrem čínského bojového umění a své poslední dny prožil ve štěstí a "omámen krásou, mocí a jemností přírody".

Americký kytarista a zpěvák Lou Reed v Praze foto: ČTK

"Zemřel v neděli ráno, když se díval na stromy a pohyby svých muzikantských rukou ve vzduchu prováděl slavných 21 forem taiči," napsala Andersonová.

Taiči, správněji tchaj-ťi, je čínské bojové umění, které dnes lidé pěstují jako cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života.

Hudební dráha Loua Reeda

Spoluzakladateli legendární kapely The Velvet Underground, který se proslavil hity jako Walk On The Wild Side a Perfect Day, vzdalo hold mnoho hudebníků a dalších osobností - od kolegy Davida Bowieho, přes spisovatele Salmana Rushdieho až po vatikánského "ministra kultury", kardinála Gianfranka Ravasiho, který na Twitteru ocitoval celý verš z písně Perfect Day a odmítl interpretace, že pojednává o drogách.

V týdnu před smrtí Andersonová Reedovi slíbila, že si ho vezme z nemocnice zpátky do jejich společného domu ve městě East Hampton. "A tak jsme učinili," potvrdila žena. Na luxusním předměstí New Yorku na poloostrově Long Island prý spolu oba strávili spoustu času. "I když jsme lidé města, je to náš spirituální domov," napsala zpěvačka a houslistka. "Vím, že jeho písně, které jsou o bolesti a o kráse světa, naplní mnoho lidí neuvěřitelnou radostí, kterou cítil ze života," věří Andersonová.

Reed podle svého okolí zemřel kvůli problémům s játry. Jako dlouholetý velký konzument alkoholu a drog prodělal hudebník v květnu transplantaci jater.

Reed byl blízkým přítelem Václava Havla a často navštěvoval Českou republiku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!