Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Má frak od sportovní značky, miluje ticho a před orchestrem se kontroluje v zrcadle. Dělá to každý, říká dirigent

Dirigent Jakub Hrůša | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium
Maestro Jakub Hrůša byl už před jedenácti lety uveden britským magazínem Gramophone mezi deseti mladými dirigenty z celého světa, kteří jsou „na pokraji velikosti“. Do čtyřicítky, kterou oslavil nedávno, toho už stihl tolik, co jiný nezvládne za celou kariéru: dirigoval nejlepší orchestry světa (dokonce vloni během jednoho měsíce Newyorské, Berlínské i Vídeňské filharmoniky), jsou mu otevřeny proslulé operní domy, včetně newyorské Metropolitní.

Je šéfdirigentem renomovaných Bamberských symfoniků, s nimiž právě v těchto dnech vystupuje na festivalu Dvořákova Praha. Je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a čerstvě i legendárního orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě. Patří dnes zkrátka k světové dirigentské extratřídě.

Dirigent Jakub Hrůša
Dirigent Jakub Hrůša o fraku od značky Adidas, trémě před neznámým orchestrem a...

Ovšem představu, že umělec, pod jehož taktovkou hrají ti nejlepší, je nějaký upjatý „frakoun“, Jakub Hrůša nesplňuje ani náhodou. Když ho před časem sháněli z věhlasného lucernského festivalu s nabídkou záskoku, dovolali se mu do kanoe, protože právě sjížděl Vltavu. A v prezidentském salónku Rudolfina, koncem prázdnin ušlechtile zatuchlém, kde pan dirigent čas od času poskytuje rozhovory a byl zde tedy už asi tak padesátkrát častěji než pan prezident, došlo i na pikantní vtipy o dirigentech. S ohledem na jemnocit milovníků klasické hudby si je nechám pro sebe.

Promiňte přízemní otázku: kolik má dirigent vaší úrovně fraků?
Svého času jsem míval tři a vystačil jsem si s nimi na celou sezonu. Jsou ušité v OP Prostějov, koupil jsem je kolem roku 2006 a slouží mi dodnes. Zkrátka jsem šel po ulici, viděl ve výloze frak, vešel jsem a řekl: „Dejte mi tři.“ Jednou mi dokonce nějaká americká lady vychvalovala, jak krásná v tom mám záda. Jen jsem jí nějak nemohl vysvětlit, co je OP Prostějov. Tak jsem alespoň prozradil, že ten frak, bez krejčovské úpravy, kterou jsem nepotřeboval, protože jsem konfekční, stál 2000 korun. A když jsem to vydělil dvaceti a řekl jí, že stál sto dolarů, opravdu mi neuvěřila. Takže to jsou moje tři OP Prostějov stálice. Jsou z takového hrubšího materiálu. Se mnou je to totiž tak, že po jednom koncertu je můj frak na kompletní vyčištění, protože dirigent při koncertě hodně evaporuje, zkrátka se potí.

Ale tyhle do čistírny hned tak nemusí! Očistí se nějakou mokrou houbou a můžu si je zase vzít. Pak jsem si koupil ve Vídni, ve významném obchodě, další dva fraky. Ty už jsou úplně zničené. Nechal jsem si taky dva fraky ušít. A když si dáte frak šít, je to řádově úplně jiná cena, jde do desetitisíců. Taky moc nevydržely. Takže je to s fraky docela těžké. Teď máme v Bamberku fraky od sportovní značky Woolwind.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat