Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fialová měla patent na vznešené dámy. Slušela jí výstřednost i šestákové romány

Lidé

  12:05
PRAHA - Oduševnělá krása Květu Fialovou předurčila k rolím žen vznešených, osudových a nedostupných. Měla přímo patent na šlechtičny a nebyla to jen kněžna z Babičky, do podobné role ji obsadil třeba Václav Krška ve svém poetickém přepisu Turgeněvových Jarních vod, kde hrála spolu s mladičkým Vítem Olmerem, hraběnkou byla i v Ostře sledovaných vlacích Jiří Menzela. V úterý ráno Fialová zemřela ve věku 88 let.

Jedna z nejslavnější rolí Květy Fialové - Tornádo Lou ve filmu Limonádový Joe. foto: REPROFOTO

Anglickou lady si zahrála v parodii na brakovou literaturu Bořivoje Zemana Fantom z Morrisvillu a další kněžnu v komedii Adéla ještě nevečeřela – v takovém žánru se výtečně propojily její dvě polohy – na jedné straně femme fatale na druhé žena se smyslem pro humor, nádherně jízlivou ironii.

Květa vyznávala velmi originální pojetí humoru, ironii kombinovala s exaltovaností a vycházely z to nesmírně vtipné postřehy a sarkasmy, někdy i docela drsné, které pronášela s nebeským pohledem a grácii.

Zemřela herečka Květa Fialová. Bylo jí osmdesát osm let

Na prahu dospívání ji potkal drastický zážitek, v Borohrádku u Hradce Králové ji s pistolí u hlavy znásilnili dva sovětští vojáci, přihlížela pak jejich popravě před nastoupeným plukem. Dlouho o tom mlčela, věděli to jen kolegové a přátelé, prozradila to médiím až po roce 1990, ale ovlivnilo ji to na celý život, a i když jistě s nadsázkou pronášela, že muži jsou nepovedený poddruh, cestu k normálnímu vztahu s mužem si musela najít sama.

Našla ho až v manželství s režisérem Pavlem Hášou, které skončilo až jeho smrtí. V roce 1962 se jim narodila dcera. Herečka se vždy zajímala o orientální náboženství, zejména o buddhismus, ale také o okultismus.

Pocházela ze slovensko-české rodiny, umělecké sklony zřejmě podědila po matce a sochařce. Rodina se ze Slovenska musela odstěhovat v roce 1938. Po válce matka odešla a Slovensko a Květa začínala v roce 1946 jako elévka v Českém Těšíně, za rok odešla na konzervatoř a pak absolvovala brněnskou JAMU. Po několika působení v oblastních divadlech ji v roce 1958 Jan Werich nabídl angažmá v Divadle ABC, po vzniku Městských divadel pražských v roce 1962 přešla do tohoto svazku a zůstala zde až do svého odchodu do důchodu v roce 1991.

Výtečně ji šly konverzační komedie a ve starším věku se specializovala na výstřední staré dámy. Hrála v mnoha komediích a fraškách, od Feydeaua přes de Filippa až po Camolettiho, v Horníčkových hrách, komediální repertoár byl důležitou součástí dramaturgie MDP a herecký typ Fialové byl v něm svým způsobem nenahraditelný.

Dobře se uplatnila i ve vážnější části dramaturgie. Přízračná a ledová byla třeba její postava Luny v poetickém Lorcově dramatu Krvavá svatba nebo roztomile potrhlá Konstancie v Bláznivé ze Chaillot (obojí režie Karel Kříž).

Jednou z prvních rolí v MDP byla Charlotta ve slavné Ornestově inscenaci Marceauova Vajíčka, dobře se doplňovala s děsivým cynismem hlavního hrdiny Václava Vosky. V devadesátých letech hostovala na své někdejší mateřské scéně i jinde, často v agenturních divadlech.

Květa Fialová (2004).
Květa Fialová začínala v divadle u Jana Wericha.

Například v ABC nastudovala s režisérem Ladislavem Vymětalem hru Harold a Maud, v hlavní ženské roli okouzlující a potrhlé staré dámy, která mladého přítele probudí k životu „vystřídala“ Marii Rosůlkovou, která léta před ní v této roli slavila úspěchy v partnerství s Viktorem Preissem, Fialové sekundoval Filip Blažek. Než se s profesí rozloučila ještě spolupracovala se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti.

Nejslavnější filmovou rolí Květy Fialové byla bezpochyby Tornádo Lou, parodii herečka milovala a dokázala tuto polohu vystihnout s nezapomenutelnou elegancí a vtipem, takovou femme fatale z šestákových románů uměla zahrát snad jen ona.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat