Třicet let jezdí do nejodlehlejších končin amazonského pralesa, sám o sobě ale říká, že není cestovatel. Netouží po dobrodružství a objevování stále něčeho nového.
Uhranula ho ale krása divoké přírody, kterou zachycuje na svých obrazech. Rád se vrací na známá místa, prohlubuje vztahy s místními indiánskými komunitami – a je bohužel také svědkem, jak mu krajina vlivem klimatické změny a lidské činnosti mizí před očima.
Na problémy, se kterými se tato část světa potýká, upozorňuje i ve svých knihách a filmech. Po náročných výpravách se vždy těší zpátky do Brna, kde si doma na zahrádce, kde jsme vedli i tento rozhovor, otevře se ženou lahev červeného vína a pozoruje neméně krásnou českou přírodu.
Lidovky.cz: Bez čeho se v džungli neobejdete – bez mačety, kamery, nebo štětce?
Rozhodně bez mačety. Bez ní to nejde. Je to, jako byste se chtěla plavit přes moře a neměla loď nebo neuměla plavat.
Lidovky.cz: Nám Čechům se džungle může jevit jako velmi nebezpečné místo. Je to pravda?
V Jižní Americe nejsou nebezpečná zvířata kromě nějakého jedovatého hada nebo hmyzu. Anakondy a jaguáři vás neohrožují. Indiáni, kteří v amazonské džungli žijí, se zvířat bojí zbytečně – protože často ani neexistují.
Zakazují nám třeba se koupat kvůli třicetimetrovým anakondám, to je ale samozřejmě nesmysl. Místní stále mají magické myšlení, které z Evropy už docela vymizelo, a jejich život se hodně odehrává mezi nebem a zemí. Věří v mýty, proto se i bojí.
Lidovky.cz: Na některá místa se opakovaně vracíte. Všímáte si v přírodě změn v důsledku klimatické změny nebo lidské činnosti?
To je velmi smutná otázka. Klimatická změna se tam výrazně projevuje, více než u nás. Amazonii sužuje sucho a následné požáry, vysychá i džungle. Řeka, po které jsme se kdysi plavili, byla letos vyschlá.
Naprosto tragická je situace v mokřadech a savanách. Lidé přicházejí o domovy, shoří domácí i divoká zvířata. Hlavní změnou je destrukce ekosystémů. K ničení původní přírody dochází tak rychle, že není dostatek času, aby vznikla nová jako v Evropě.
My jsme sice také většinu lesů vykáceli, přišli jsme o mokřady, vytvořili jsme ale kulturní krajinu, která je v určité rovnováze. V tropech tohle není. Jde o naprostou zkázu bez náhrady. V důsledku přibývá i neobyvatelných oblastí.
Lidovky.cz: Pociťujete takzvanou environmentální úzkost?