Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manželce zmizelého podnikatele Moťovského opět hrozí stíhání

Lidé

  7:00
PRAHA - Manželce zmizelého podnikatele Jana Moťovského Kateřině znovu hrozí trestní stíhání kvůli podezření z manipulace s manželovým majetkem. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman případ znovu otevřel.

Kateřina Moťovská u soudu foto: ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman minulý týden rozhodl o tom, že policie i Městské státní zastupitelství v Praze chybovali, když prověřování týkající se Moťovského ženy skončili. Případ proto znovu otevřel. Policie nyní musí opatřit další důkazy, řekla ČTK Zemanova mluvčí Helena Markusová.

"Je třeba ještě provést další důkazy. Konkrétně se k tomu vyjadřovat nebudeme, protože je to živá kauza," uvedla mluvčí. Podle informací ČTK musí policie kromě toho také trestní řízení rozšířit kvůli dalším majetkům, které žena prodala. "Paní Moťovská s majetkem svého manžela nikdy nepřípustně nenakládala. Bude-li žádat Nejvyšší státní zastupitelství doplnění dokazování, bude paní Moťovská spolupracovat a věří, že věc bude definitivně odložena," řekla ČTK její advokátka Michaela Zdvihalová Lorencová.

ČTĚTE DÁLE:

Trestní oznámení na Moťovskou podala rodina podnikatele, který zmizel před více než čtyřmi lety ve Francii, kam odletěl na obchodní schůzku. Podle dřívějšího vyjádření Romana Moťovského si žena přivlastnila majetek jeho bratra a peníze z jeho prodeje místo toho, aby se o vlastnictví starala. Prý tak zpronevěřila nemovitosti a další věci za několik desítek, možná i stovek milionů korun. Správy majetku se po tehdy pohřešovaném muži ujala Moťovská na základě plné moci, kterou jí vystavil její manžel v roce 2006 na dovolené ve Španělsku. Spekulovalo se o tom, zda plná moc nebyla zfalšovaná, policejní zkoumání však nic takového neprokázalo.

Na základě zmocnění žena prodala například firmu, která vlastnila práva k soutěži krásy Miss ČR. Tu předtím Moťovský koupil od jejího dlouholetého šéfa a zakladatele Miloslava Zapletala za několik desítek milionů korun.

Žena také zpeněžila muzeum Karla Gotta, takzvaný Gottland, v Jevanech u Prahy nebo na sebe údajně převedla pohledávku jedné z Moťovského společností v hodnotě více než 20 milionů za pouhých několik set tisíc.

Moťovský z pražské Ruzyně odletěl do Nice na pracovní schůzku 3. srpna 2008. Příjezd do Francie rodině potvrdil, do hotelu však nedorazil a zpátky do Česka se také nevrátil. Pátrání po něm francouzská policie vyhlásila o pět dní později. Jeho telefon byl v té době již vypnutý. Ani po více než čtyřech letech od jeho zmizení ale policie nezjistila, co se s ním stalo. V květnu jej soud pravomocně prohlásil za mrtvého.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...