Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruppert a Nový si vyzkoušeli, jak se vaří pivo

Lidé

  7:00
Jak se vaří pivo si vyzkoušeli herec Pavel Nový a hudebník Matěj Ruppert. V plzeňských pivovarech Gambrinus a Pilsner Urquell symbolicky zahájili výrobu dvou várek, které se na přelomu srpna a září bude pít na tradičním pivovarském hudebním festivalu Pilsner Fest.

Herec Pavel Nový a hudebník Matěj Ruppert zahájili várku piva. Na fotografii se sládkem Plzeňského Prazdroje Václavem Berkou. foto: ČTK

Oba umělci se tak stali kmotry várek a získali také právo pivo kdykoli v následujících týdnech zrání přijet do Plzně zkontrolovat, řekl starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

"V Gambrinusu jsme dnes dokončili várku desítky, 840 hektolitrů, a v Prazdroji jsme nastartovali várku Pilsner Urquell, to je 600 hektolitrů. Je postaráno o to, aby nebyla o pivo nouze," konstatoval Berka. Pivo bude teď až do festivalu zrát. Na hudební festival Pilsner Fest přišlo loni 42 tisíc lidí a vypili 130 tisíc půllitrů piv točených ze 163 kohoutů.

Při degustaci piva byla zábava.

Matěj Ruppert, který na Pilsner Festu vystoupí s kapelou G Point Hunters, se považuje za pivaře, jemuž prý nic jiného kromě "plzně" nechutná. Možnost pečovat o "svou" várku čítající 168 tisíc půllitrů desítky Gambrinus ale prý nevyužije a starost přenechá plně plzeňským pivovarníkům. Jednotlivé kroky výroby piva přímo v pivovaru ještě nikdy na vlastní oči neviděl. Dnešní procházku provozy si tak pochvaloval. "Je hezké to vidět zblízka, kouknout se přímo do kotle a ochutnat všechny věci v různých stadiích výroby," řekl Ruppert, který vaření Gambrinusu ukončil moderně kliknutím myši v procesu řízeném počítačem i postaru - zazvoněním na pivovarský zvonec a přáním "Dej bůh štěstí!".

To herec Pavel Nový je v pivovaru jako doma. Jak řekl, je syn sládka z někdejšího železnorudského pivovaru, takže jednotlivé postupy výroby piva pro něj nejsou ničím neznámým. Také Ruppertovi dal různé pivní tipy. "Mám slíbeno, že sem mohu kdykoliv přijít kontrolovat průběh, jak to pivo pokračuje ve své práci. A taky to udělám," slíbil Nový.

Dvoudenní festival oslavující plzeňská piva Pilsner Fest se letos koná 31. srpna a 1. září.

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat