Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milera na poslední cestě doprovodil Krteček

Lidé

  16:31
PRAHA - Také usměvavý plyšový Krteček umístěný vedle rakve na poslední cestě v zaplněné Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích doprovodil svého autora Zdeňka Milera. Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů zemřel 30. listopadu ve věku 90 let.

Poslední rozloučení s výtvarníkem a režisérem animovaných filmů Zdeňkem Milerem, autorem světoznámé postavičky Krtka, se uskutečnilo 9. prosince v Praze-Strašnicích. foto: ČTK

Smutečního obřadu se zúčastnili vedle rodinných příslušníků také Milerovi spolupracovníci, přátelé a obdivovatelé. "Stvořil figurku laskavou, dobromyslnou, moudrou a pokornou. A takový byl i Zdeněk Miler," uvedl ve smuteční řeči jeho přítel a spolupracovník, hudební skladatel Jaroslav Krček.

Poslední rozloučení s výtvarníkem a režisérem animovaných filmů Zdeňkem Milerem, autorem světoznámé postavičky Krtka, se uskutečnilo 9. prosince v Praze-Strašnicích.

Mezi smutečními hosty byly například herečky Dagmar Patrasová a Chantal Poulainová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, zástupci německé televize WDR a nakladatelství z Lipska a Budapešti, stejně jako vděční držitelé licencí na plyšové hračky, dětské nádobí, oblečení nebo školní pomůcky s Krtečkem. Miler poskytoval licence na slavného Krtečka jen v případě, že výrobky byly určeny pro děti a byly kvalitní a účelné.

Do obřadní síně dorazil i ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina. Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v USA se podílel na tom, že se jako dvaceticentimetrová postavička na palubě raketoplánu Endeavour Krteček letos na jaře podíval do vesmíru. "Den před Milerovou smrtí jsem mu předal 600 dětských prací na téma Krtečka. Ještě si plánoval nakreslit pohádku o Krtečkovi ve vesmíru," řekl Konvalina.

Pro všechny příchozí bylo k dispozici smutečním oznámení, v němž rodina upozornila, že slavný malíř a autor postavičky Krtečka byl přítelem, miláčkem dětí i dospělých. Parte navíc obsahuje barevně vyvedené mávající hrdiny příběhů, známých po celém světě.

Přední český výtvarník a režisér animovaných filmů Miler věnoval příběhům s Krtkem většinu své tvorby - asi padesát filmů z celkových sedmdesáti. K tomu doprovodil nezaměnitelnými ilustracemi přes 40 knih pro děti. Miler má na kontě má přes pět milionů prodaných knih a řadu cen včetně těch za celoživotní dílo. V roce 2006 obdržel medaili Za zásluhy.

Poslední rozloučení s výtvarníkem a režisérem animovaných filmů Zdeňkem Milerem, autorem světoznámé postavičky Krtka, se uskutečnilo 9. prosince v Praze-Strašnicích.

Zpráva o jeho úmrtí přišla ve chvíli, kdy jeho vnučka Karolína Milerová oznámila vznik nadace nesoucí jeho jméno. Má se zabývat činnostmi souvisejícími s pomocí dětem a s podporou jejich vzdělávání.

Hlavní hrdina Milerových dětských animovaných pohádek je populární v německy mluvících zemích, v Maďarsku, Polsku, Slovensku, Rusku, Skandinávii, Francii, Japonsku, a dokonce i v Číně. Filmů s Krtkem se jen v Česku prodalo na dva miliony kopií.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.