Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Miloš zcela jistě mistrně ovládal umění žít, říká ‚skorosyn‘ slavného režiséra Formana

Mladý Radim Kratochvíl s Milošem Formanem. | foto: Archiv LN

Premium Rozhovor
Praha - Dokumentarista Radim Kratochvíl vypráví o prvním setkání s Milošem Formanem, otcem svých nevlastních bratrů, o jejich spojené rodině a o tom, jakou cenu slavný režisér zaplatil za celosvětový úspěch.

RADIM KRATOCHVÍL (42)

  • Syn herečky Věry Křesadlové a dramaturga a režiséra Jana V. Kratochvíla.
  • Jeho dedečkem byl spisovatel a scénarista M. V. Kratochvíl, který na FAMU učil i Miloše Formana, dokonce ho zachránil před vyhazovem z fakulty.
  • Radim Kratochvíl absolvoval Katedru filmových studií a Katedru sinologie FF UK.
  • Pracuje jako dokumentarista, překladatel čínských filmů a cizojazyčný průvodce.
  • Je autorem monografie Theodor Pištěk aneb Filmové nebe první republiky (2012), knihy o svém otci Janu V. Kratochvílovi Básník okamžiku (2015) a publikace o Miloši Formanovi Ecce Homo Forman (2019).
  • O Divadle bratří Formanů natočil dokument Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky (2018).
  • Je svobodný a bezdětný.

Miloš Forman mu říkal Bob, „skorosyn“, někdy taky „anošika“ – což měl být opak nešiky. „Anošika“ Radim Kratochvíl, syn Formanovy exmanželky Věry Křesadlové a dramaturga Jana V. Kratochvíla, o Miloši Formanovi nedávno vydal knihu Ecce homo Forman. V ní kromě osobních zážitků shromáždil i vzpomínky Formanových přátel a blízkých spolupracovníků (například režisérů Ivana Passera, Jiřího Menzela, hollywoodských herců Woodyho Harrelsona nebo Michaela Douglase), to vše doplnil řadou dosud neznámých fotografií.

Nevlastní bratr Formanových dvojčat Petra a Matěje měl skvělou příležitost poznávat slavného filmaře především na pánských cyklovýletech po Evropě, v zimě zase na lyžařských výpravách. Netají se tím, že Miloše Formana velmi obdivoval – a to určitě není samozřejmost u syna bývalé manželky. Mezi Formanovic rodinnými propletenci, jimž Kratochvíl říká „spojené rodiny“, jak se zdá, žádná zášť nikdy nebyla a není. Martina Formanová, poslední režisérova žena, taky těsně před Formanovou smrtí pozvala do USA jeho pražskou rodinu – včetně Věry Křesadlové. A bylo to, jak líčí Radim Kratochvíl i v rozhovoru, neuvěřitelně pěkné setkání.

Kniha je vlastně Kratochvílovým dodatečným poděkováním svému slavnému „skorootci“, jemuž nejbližší přezdívali (mimo jiné) Losos.

LN: Co se vám vybaví jako první při vzpomínce na Miloše Formana
Hluboký hlas. Kolo, dobré restaurace, televizní kanál CNN, doutník, mariáš…Výjimečný čas a výjimečné zážitky s člověkem, se kterým vás baví být.

LN: Když jste se narodil, byl už v Americe. Co se o něm u vás doma říkalo?
To souviselo s různými tajemnými předměty, které jsem doma nacházel. Dýmka, cena ze zahraničního festivalu, čepice, mapa Paříže přes celou stěnu. Miloš byl zkrátka jakási tajemná entita, o které se u nás vždycky mluvilo s respektem, ale byla daleko, až v Americe. Jako kluk jsem byl zvědavý, kdo to vlastně je. Jenže jediným kontaktem tehdy byly telefonáty na účet volaného – na Vánoce, na Silvestra. Což bylo vždycky něco výjimečného, slavnostního.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat