Několikrát změnil působiště i pojetí pořadu, dnes zpovídá své hosty každý týden na stanici Prima family a dostat pozvání do Show Jana Krause je svého druhu vyznamenání. Nebo přinejmenším potvrzení toho, že člověk patří k zajímavým postavám.
ČTĚTE TAKÉ: |
Krausovým pořadem prošly stovky lidí, od světově proslulého plastického chirurga Bohdana Pomahače přes známé sportovce a hudebníky až třeba po slovenskou horalku, které se prý zjevila Panna Marie. Jen výjimečně ale Kraus zpovídá blízké. "Kamarádi jsou skutečně těžcí hosté. Nemůžete s nimi vést normální rozhovor, ale kamarádský taky ne, protože by si lidi mysleli, že jste se zbláznil," řekl jednou.
Rodinu ve studiu ne!
Nejhorší prý bylo, když mu oznámili, že bude mít ve studiu maminku s bratry, spisovatelem Ivanem a profesorem politologie Michaelem. "To jsem se vypotácel z divadla v mrákotách," vzpomínal. Rozvětvená rodina Krausova s pěti dětmi byla ale na druhou stranu prostředím, ve kterém druhý nejmladší ze sourozenců Jan Kraus dostal dobrý základ pro své současné povolání. "Pokud jste u nás doma neskákal (do řeči), tak byste nepromluvil dodneška," svěřil se.
Kraus je známý obhájce svobody projevu a kritik cenzury. A nebojí se jít do konfliktu ani se svým chlebodárcem, což dokázal naposledy před třemi lety, když se z České televize přesunul na Primu. "Mám pocit naprostého klidu, zatímco tam se stupňoval cenzurní nátlak," řekl poté. I v tomhle přístupu přitom těží z vlastní rodiny, tedy od matky. "Přestože měla za sebou komunismus a předtím koncentráky, nikdy se nestala tím lokajem, co říká druhým: Zavři pusu a drž krok. Naopak," vzpomínal.
Maminčin vliv
"Vždycky, když jsme udělali někde bengál a vysvětlili jsme to, řekla: Správně. V tomhle je pro nás velkým vzorem dodneška," popsal maminčin vliv na utváření vlastní osobnosti Kraus, který doma prošel i velkou školou humoru. "Humor se nepěstuje. Ten tam nějak je a vliv na to asi mají souvislosti. Víte, nás bylo v té zvláštní době pět dětí v rodině s takovým zvláštním příběhem, odmala jste cítil, že humor je něco jako bezpečnostní pás," řekl v jednom v rozhovoru.
Rodinu, do které se Jan Kraus 15. srpna 1953 narodil, přitom její rozvětvení příslušníci charakterizují jako dokonale nestandardní. Všichni čtyři sourozenci emigrovali, jediný Jan zůstal a svou sebevědomou přítomností si budoval ostrůvek svobody doma. Štvalo ho leccos, od školy až po ponížené herce či nabubřelé režiséry, ale zůstal svůj. Z gymnázia ho vyloučili (dokončil večerně), odmalička pak točil filmy, jako třeba Dívku na koštěti, kde mu až do dospělosti vydržel typ sígra.
Po podnikatelské anabázi v první polovině 90. let se Kraus v roce 1995 vrátil do divadla vlastní hrou Nahniličko, která se úspěšně uvádí dodnes. S Jiřím Ornestem a Josefem Hrubým razantně pronikl i na obrazovky České televize pořadem Dvaadvacítka. A specifický humor, ironii i nadhled uplatnil poté na Primě v talkshow Sauna nebo Další, prosím. Koncem roku 2000 se Jan Kraus výrazně angažoval během krize ve veřejnoprávní televizi, poté usedl na několik let do vedení Filmového a televizního svazu.
Překrausováno
Po roce 2001 se opět objevoval ve vysílání České televize, a to dokonce v několika pořadech, až bylo trochu "překrausováno". V roce 2004 v ČT představil svůj vysněný pořad, noční talkshow Uvolněte se, prosím - ovšem na rozdíl od každodenních amerických vzorů uváděnou jen jednou týdně. Po šesti letech se pak s pořadem i s věrnou spolupracovnicí, dramaturgyní Simonou Matáskovou přesunul zpátky na Primu. Tam vystupoval i jako porotce v soutěži Česko Slovensko má talent.
Jako známý moderátor je Jan Kraus na očích, s bulvárními médii ale vede otevřenou válku, v květnu 2009 dokonce podepsal petici za bojkot bulváru.
Jeho soukromý život přitom prošel zajímavou turbulencí. Nyní žije s Ivanou Chýlkovou, se kterou má syna Jáchyma, zatímco jeho bývalá žena Jana Krausová, matka jeho dvou synů, zase s Karlem Rodenem, bývalým partnerem Chýlkové. A aby toho nebylo málo, před pár lety se objevil nemanželský Krausův syn, teď už dospělý, který jakoby mu z oka vypadl.