Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mrtvý číslo 39. Štábní kapitán Jaroslav Kolovecký splnil přísahu a zemřel smrtí vojáka

Kalendář hrdinů

  5:00aktualizováno  5:14
Štábní kapitán in memoriam Jaroslav Kolovecký sloužil dlouhá léta v armádě v úřednické funkci. Přesto nakonec zahynul kulkou nepřítele.

Jaroslav Kolovecký ve službě foto: Archiv rodiny

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Narodil se 10. srpna 1889 na Žižkově u Prahy. Vystudoval dvoutřídní obchodní odbornou školu a pracoval jako knihkupec. Za první světové války sloužil u zeměbraneckého doplňovacího okresního velitelství v Praze a po vzniku samostatného státu pokračoval ve službě i v Československé armádě. 

Od roku 1935 sloužil u doplňovacího velitelství v Praze na Invalidovně, kde zastával funkci vedoucího evidence mužstva. Nadřízení jej hodnotili velmi dobře až výtečně. Až do likvidace armády roku 1939 byl zařazen jako úředník evidence vojáků a dosáhl hodnosti nadporučíka. Byl ženatý s Marií Erbsovou a otec jediné dcery.

Za války dostal zaměstnání jako vrchní administrativní oficiál zemského úřadu v Praze na Smíchově. V úřadu jej zatklo 15. června 1942 gestapo. V době heydrichiády strávil ve vazbě pankrácké věznice v Praze pouhé tři dny. Německý soud jej odsoudil pro čin nepřátelský německé říši a již 18. června 1942 jej zastřelili na kobyliské střelnici.

Kalendář hrdinů banner na HP

O popravě se dozvěděla jeho žena jen z novin. V Národní politice 20. června 1942 byl uveden pod číslem 39 mezi osobami rozsudkem stanných soudů v Praze a Brně odsouzenými k trestu smrti zastřelením. Podle záznamu v zaměstnání byl odsouzen „pro čin nepřátelský německé říši“. V poválečném souhrnném seznamu popravených během druhého stanného práva se uvádí s příčinou „poskytoval úkryt osobám říši nepřátelským a udržoval s nimi spojení.“

Kalendář hrdinů: Španělák František Král na cestě k prozření

František Král (1914–1944). Levicově smýšlející voják prošel nejprve španělskou...

O konkrétní příčině zatčení, rozsudku a popravy Jaroslava Koloveckého můžeme dodnes jen spekulovat. S největší pravděpodobností patřil k podzemní armádě Obrana národa. Jeho žena se později dozvěděla od jiné vdovy, že její muž se měl účastnit odbojové činnosti ve spolupráci s divizním generálem Hugo Vojtou, spoluzakladatelem Obrany národa a vojenským velitelem podzemního Sokola. To nelze vyloučit, i když generála Vojtu zatklo gestapo již 13. února 1940. Po krutém věznění jej soud v době prvního stanného práva 28. září 1941 odsoudil k trestu smrti a téhož dne byl zastřelen v jízdárně dělostřeleckých kasáren v Praze-Ruzyni.

Ve skupině vojáků sedí nadporučík evidenční služby Jaroslav Kolovecký v první...

Ve skupině vojáků sedí nadporučík evidenční služby Jaroslav Kolovecký v první řadě uprostřed.

V roce 1946 byl Jaroslav Kolovecký povýšen na štábního kapitána evidenční služby in memoriam a 16. února 1946 mu udělil prezident republiky posmrtně i Československý válečný kříž 1939. Bez ohledu na přesnou příčinu smrti škpt. Jaroslava Koloveckého je nesporné, že splnil svoji přísahu, postavil se nepříteli a zemřel smrtí vojáka.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat