Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hirst v Londýně bodoval. Na výstavu přišlo skoro půl milionu lidí

Magazín

  7:00
LONDÝN - Retrospektiva známého anglického výtvarníka Damiena Hirsta přilákala do londýnské galerie Tate Modern za pět měsíců rekordních 463 000 zájemců.

Žralok Damiana Hirsta foto: Reprofoto

Oznámilo to vedení Tate Modern. Výstava ukončená 9. září se stala nejnavštěvovanější expozicí jednoho umělce v galerii, která byla otevřena v roce 2000.

Předstihla výstavu amerického malíře Edwarda Hoppera, na kterou v roce 2004 přišlo 430 000 lidí, a expozici Paula Gauguina, která v roce 2011 přilákala 420 000 návštěvníků. Divácky nejúspěšnější byla v Tate Modern v roce 2002 výstava Matisse Picasso se 467 000 návštěvníky.

Nejbohatší umělec

Hirst, který patří k nejbohatším i nejkontroverznějším umělcům současnosti, představil většinu svých "hitů". Expozice nabízela 70 objektů, včetně díla The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living (Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého), tedy žraloka ve formaldehydu, který byl prvním z řady takto pojatých zvířat. Ve velké hale galerie byl v temné hlídané místnosti vystaven objekt For The Love Of God (Pro lásku boží) - lidská lebka posázená 8601 diamantem. Její cena se odhaduje na 50 milionů liber (1,48 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Hirst na sebe upozornil v roce 1988, kdy se svými kolegy ze skupiny Mladí britští umělci (Young British Artists) uspořádal v opuštěném skladišti výstavu Freeze. Výrazně mu pak pomohl mecenáš Charles Saatchi, který v roce 1991 koupil jeho žraloka - tehdy ještě za "pouhých" 50.000 dolarů - a udělal z něj uměleckou celebritu. Od samého počátku měl Hirst obdivovatele i ostré odpůrce. Kritici britských deníků hodnotili jeho retrospektivu v Tate Modern spíše pozitivně.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!