Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Maltě pohřbili zavražděnou novinářku. Maltští politici měli vstup zakázán

Lidé

  18:23
VALETTA - Stovky lidí se v pátek na Maltě rozloučily se zavražděnou novinářkou Daphne Caruanovou Galiziovou, na jejíž pohřeb na přání její rodiny nedorazili političtí lídři země. Malta na pátek vyhlásila státní smutek a vlajky na vládních budovách byly spuštěny na půl žerdi. K uctění památky investigativní žurnalistky učinila stejné gesto před svým sídlem i Evropská komise a pohřbu se zúčastnil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Pozůstalí nesli rakev maltské novinářky do rotundy. foto: Reuters

Caruanová Galiziová, která ve svých článcích odhalovala nepravosti vládních i opozičních politiků, zemřela 16. října po výbuchu nálože, kterou někdo umístil pod její vůz. Maltské policii při vyšetřování asistuje mimo jiné FBI a Europol. Důkazy z místa neštěstí, k němuž došlo jen několik stovek metrů od novinářčina domova, odebrali nizozemští experti.

„Stále nevíme, kdo Daphne zabil,“ řekl při smuteční mši v naplněném kostele ve městě Mosta nedaleko novinářčina domova maltský arcibiskup Charles Scicluna. „Můžete se všemožně snažit skrýt před spravedlností lidskou, nikdy však neuniknete před spravedlností boží. Kajte se, než bude příliš pozdě,“ vyzval podle listu Times of Malta pachatele arcibiskup.

Syn zavražděné novinářky z Malty: Zemřela, protože odhalovala korupci

Úřad maltské prezidentky Marie-Louisy Coleirové Precaové potvrdil, že se prostřednictvím třetí strany dozvěděl, že rodina si „nepřeje“, aby se obřadu hlava státu zúčastnila. „Rodina se nijak netajila s tím, že si nepřeje, aby se na pohřeb dostavili představitelé státu,“ uvedl také mluvčí premiéra Josepha Muscata.

Třiapadesátiletá novinářka na jaře několik osob blízkých premiérovi obvinila, že si otevřeli účty v Panamě, kam posílali nekale získané peníze. Premiér byl kvůli tomu nucen vyhlásit předčasné volby, které v červnu, kdy Malta předsedala Evropské unii, s přehledem vyhrál.

Investigativní novinářka Daphne Caruanová Galiziová.

Blogerka a novinářka měla nepřátele na všech stranách. Nedávno také obvinila šéfa opozice z praní špinavých peněz, jež prý pocházely z londýnských nevěstinců. V poslední době sbírala informace o pašovaní ropy z libyjské rafinerie tamějšími milicemi.

Na páteční obřad tak dorazili pouze bývalí představitelé Malty, mezi nimi exprezident Eddie Fenech Adami či někdejší premiér Lawrence Gonzi. Stovky lidí, které se nevešly do přeplněného kostela, přivítaly po mši průvod s rakví novinářky bouřlivým potleskem před kostelem. Rodina poté odjela pohřbít pozůstatky zavražděné ženy bez účasti veřejnosti.

Šéfredaktoři osmi nejvýznamnějších světových zpravodajských organizací, například BBC, vyzvali EK, aby vraždu vyšetřila. Místopředseda EK Frans Timmermans v reakci maltské úřady vyzval, aby při vyšetřování „obrátili vše naruby“. „Oči celé Evropy se upírají na Maltu,“ zdůraznil Timmermans v pátečním prohlášení. „Přejeme si vyšetřování v plném rozsahu. Nechť je soudně stíháno jakékoli další provinění, jež se v této souvislosti objeví, aby se tak mohly napravit možné systémové chyby,“ uvedl.

Autor: