Není to nejšťastnější den, ale naučili jsme se s tím žít," prohlásil David "Ziggy" Marley během slavnostního otevření výstavy k výročí předčasného úmrtí jeho otce. Když vůbec nejslavnější autor a propagátor hudebního stylu reggae podlehl 11. května roku 1981 rakovině, bylo mu teprve 36 let.
"Je to den, kdy se vydal na cestu, na poslední plavbu. Takhle to musíme přijmout," pokračoval podle agentury Reuters Marleyho nejstarší syn, kterému bylo v době hudebníkovy smrti pouhých 12 let.
Nejsme tady, abychom plakali nebo byli smutní. Jsme tu, abychom oslavovali a byli veselí," dodal také potomek "krále reggae", jako by snad nevědomky parafrázoval texty některých Marleyho písní.
Výstavu přijel Jamajčan, který v profesním životě navázal na odkaz svého otce, zahájit do Los Angeles, kde ji uspořádalo Grammy Museum. Jedinečnou sbírku Marleyho pozůstalosti, díla a ukázek z dobových médií bude v jeho prostorách možné zhlédnout až do 2. října.
Spolu s kurátory se na její přípravě podíleli i hudebníkovi pozůstalí, a tak nabízí mimořádné množství předmětů z jeho osobního vlastnictví.
Hudebníkovo "mahagonové dítě"
Nejvzácnějším exponátem má být Marleyho nejoblíbenější kytara, mahagonový nástroj značky Gibson Les Paul. Podle kurátorů nebyla doposud ve Spojených státech ještě nikdy vystavena, protože je součástí stálé expozice Muzea Boba Marleyho v Kingstonu na Jamajce. "To bylo jeho dítě," řekl o ní Marley mladší.
"To byla jeho zbraň. Toho se držel nejpevněji na pódiu i mimo něj. Je ze dřeva, je přírodní. V tom dřevě, v té kytaře, je Bobovo všechno, jeho pot," dodal zaníceně dvaačtyřicetiletý muzikant. Sám prý na onu kytaru hrával, než skončila v muzeu.
"Byl jsem z toho velmi smutný. Přál bych si, abych na ni mohl nadále jamovat," citovala jej ČTK.
Nově otevřená expozice zahrnuje i Marleyho bohatě zdobenou a mediálně známou džínovou bundu, momentky, staré koncertní plakáty a desky.
Nejlépe si výstavu vychutnáte "povzneseni"
Grammy Museum v jejím rámci nabízí také audio a videozáznamy hudebníkova díla a návštěvníkům je dokonce k dispozici bicí souprava, na kterou mohou Marleyho pomyslně doprovodit.
"Ziggy" Marley během vernisáže také naznačil, že si lze výstavu nejlépe vychutnat "v povzneseném stavu", a odkázal tak ke skutečnosti, že jeho otec coby stoupenec rastafariánského náboženského hnutí propagoval volné užívání marihuany (na rozdíl od požívání masa či alkoholu).
"Duchovně povznesení, nebo povznesení trávou. Ale žádné drogy, nic jiného než přírodní povznesení," vysvětlil také "Ziggy", jemuž před třiceti lety patřila otcova poslední slova. "Za peníze si život nekoupíš," kladl mu na srdce Bob Marley, který bývá mezi rastafariány považován za proroka.