Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nehubněte, hýbejte se, typ obezity se mění, říká doktor Martin Matoulek

Lidé

  16:00
PRAHA - Jídlo je palivo, které nezbytně potřebujeme k provozu. Je to bohužel ale i lék na stres, prostředek proti úzkosti nebo dokonce bolesti, někdy jediná spolehlivá rozkoš. A také společenský lubrikant promazávající kontakty mezi lidmi. Nebo si umíte představit nějakou rodinnou či společenskou oslavu bez jídla?

Martin Matoulek foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Zdaleka nejíme jenom z hladu, ale taky když je nám zle, anebo naopak skvěle. Není tedy divu, že tlouštíků mezi námi přibývá.

Obezitolog Martin Matoulek však nějaké diety se svými prostorově výraznými pacienty zase tak moc neřeší. Podle něj je úplně nejdůležitější hýbat se, naučit se mít z fyzické námahy radost – což bohužel, jak se ukazuje, jde jen do určitého věku.

LN: Pane doktore, v létě je dobře vidět, kolik lidí nosí kila navíc. Zdá se mi ale, že je to jiná tloušťka než dřív. Nepamatuju, že by v mém mládí na někom visely žoky sádla jako dneska. Mění se typ obezity?
Mění. Za posledních dvacet let přibylo těch opravdu extrémně obézních, to znamená s 200 kilogramy i více. Příliš dlouho žijeme v prostředí, které nabízí nadbytek zdrojů energie, tedy jídla a pití, a zároveň nás prakticky nic nenutí se hýbat. Všechno máme jednodušší než naši předci. My všichni jsme potomci lidí, kteří byli schopni přežít hladomory a války. Jenomže právě ti, co měli extrémně výhodný genotyp, řekněme, pro středověk, teď akumulují přebytečnou energii do tukových zásob. Připravují se na hladomor, který nepřichází.

LN: Chcete říct, že obézní lidé mají smůlu, že zdědili extrémně dobré geny pro hromadění zásob energie?
Jistě. Obezita by nevznikla pouze z jídla, kdyby k tomu člověk neměl vlohy. Schopnost uložit energii do zásob je opravdu geneticky daná. Proto je dobré dívat se na rodiče nebo ještě lépe na fotografie předků o dvě tři generace zpátky. Zjistíte, že jsou prostě obézní rody. A dvě tři generace zpátky, to určitě nebyly doby, kdy bylo tolik a tak snadno dostupného jídla jako dnes. Ti lidé také měli daleko víc fyzické námahy – a přesto dosahovali velké hmotnosti.

LN: Takže výmluvy na geny nejsou výmluvy? Dědičnost rozhoduje o tom, kolik budeme vážit?
O vaší postavě rozhodují geny zhruba z padesáti procent. Vy můžete ovlivnit jen těch zbývajících padesát procent. I hubenost je daná geneticky. Jsou lidé, kteří mají štíhlé rodiče, jedí o moc hůř než leckterý obézní, pijí alkoholické nebo energetické nápoje, možná se ani tak moc nehýbou, a přesto jsou štíhlí. Což tedy naši obézní pacienti často smutně popisují. Z toho vyplývá, že ten, kdo má po předcích tu velkou schopnost akumulovat energii, vlastně bojuje jen o padesát procent. Takže je pro něj velkým vítězstvím, když se udrží například v obezitě prvního stupně. A když se nedrží, dosahuje třeba BMI 60 (body mass index, index tělesné hmotnosti, spočítá se vydělením hmotnosti člověka druhou mocninou jeho výšky), hmotnosti 200 kilo. Tihle lidé jsou schopni zhubnout 40 i 50 kilogramů několikrát za život. Zatímco běžný člověk zhubne dvě tři kila, oni to počítají v desítkách kil. Jsou schopni za obrovského úsilí kila redukovat, ale za relativně malého úsilí je opět mohutně nabrat.

Bez kalorií, cukru, tuku i lepku. Rostlinné těstoviny jako dieta

LN: Kdo ještě dnes jí lepek nebo nedrží paleodietu, je totálně out. Co říkáte módním dietám?
Tenista Djokovič, nebo spíš jeho tým, napsal knihu Serve to Win, kde tvrdí, že za jeho úspěchy může bezlepková dieta. Ale já myslím, že kdyby místo toho napsal, že nejlíp hraje tenis poté, co si kousne trávníku ve Wimbledonu, tak by už žádný trávník ve Wimbledonu ani nebyl, protože by ho lidi spásli.

LN: Takže když někdo tvrdí, že přestal jíst lepek a zmizel mu exzém nebo zhubnul, jde jen o placebo efekt?
Jde spíš o to, že omezíte pečivo a další výrobky, které jsou energeticky bohaté, změníte stravovací návyky a chuťově si na to přivykáte. Takže toho sníte méně a jste vlastně na redukční dietě. Ale ti lidé se úplně nesmyslně zbavují kvalitních bílkovin a kvalitních sacharidů. A to žádný smysl nemá. No a paleodieta, tedy dieta doby kamenné? Proč ne. Ale já bych takovému člověku řekl: „K paleodietě patří i životní styl. Takže tady zaparkujte auto a běžte na mamuta. Ale musíte ho nejdřív najít. Čili hejbejte se!“

Celý rozhovor s obezitologem Martinem Matoulekem o veselých a smutných tlouštících, velkých žaludcích a klobáskách a o tom, jak jsme sami sobě lékárnou, najdete v magazínu Pátek LN, který vyšel 2. září.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.