"Ženy stoupají na vedoucí pozice v byznysu, vládách i dobročinnosti díky tomu, že dělají odvážné a nekonvenční kroky," uvedl časopis. Podle něj je minulostí doba, kdy ženy měly pocit, že musí zůstat u jednoho zaměstnavatele a trpělivě čekat na povýšení.
Merkelová, která bude své místo letos v září obhajovat ve volbách, podle časopisu Forbes uspěla, protože vede čtvrtou největší ekonomiku světa. "Prožívá obtížný rok: očekává se, že hrubý domácí produkt Německa letos klesne, navzdory malému růstu ve druhém čtvrtletí," uvedl časopis.
Druhou nejmocnější ženou světa je podle Forbesu znovu Sheila Bairová, předsedkyně Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Na její umístění v žebříčku, kde Bairová loni debutovala, měla vliv její role při záchraně bank ve Spojených státech.
I na ostatních místech první desítky seznamu, který bere v úvahu ekonomické, mediální a kariérní zřetele, jsou ženy stojící v čele velkých firem. Například šéfky firem jako PepsiCo, Anglo American či Kraft Foods. Manažerkami jsou i dva nováčci v první desítce žebříčku - šéfky chemických koncernů DuPont a Sunoco.
Z první desítky naopak vypadla loni sedmá bývalá ministryně zahraničí Spojených států Condoleezza Riceová, která svůj úřad opustila v lednu. Její nástupkyně Hillary Clintonová letos skončila 36., oproti loňskému 28. místu si tak pohoršila.
Z národnostního hlediska je v první desítce nejvíce Američanek, a to šest. Merkelová je jako Němka osamocená, po jedné zástupkyni mají ještě Francie, Singapur a Británie. Američanky pak drtivě převažují i v celém žebříčku. Češka se v něm neumístila žádná.