Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cvičením proti stárnutí. Nejstarší kulturistce je 75 let

Magazín

  7:00
Ernestine Shepherdové je 75 let a je nejstarší ženou, která se věnuje kulturistice. Začala s tím, když jí bylo 71 let a když jí zemřela sestra. Jejím hlavním cílem je vést i ostatní ke zdravému životnímu stylu spočívajícímu v pohybu a zdravé výživě.

Nejstarší kulturistce na světě je 75 let. foto: Reprofoto

"Kdyby na světě byla pilulka proti stárnutí, nazvala bych ji cvičení," řekla Shepherdová stanici BBC, která s ní natočila reportáž při jednom z cvičení v Baltimoru. Lidem, kteří do jejích hodin přicházejí, říká, že věk není nic jiného než číslo. "Já jsem se rozhodla, že začnu s posilováním, když mi bylo 71," sděluje žena, která figuruje v Guinnessově knize rekordů jako nejstarší kulturistka na světě.

V mládí prý se sportem neměla nikdy nic společného, protože prý byla spíš puritánská. "Když mi bylo 56, byla jsem spolu se sestrou pozvaná na večírek. Nebyly jsme spokojené s tím, jak jsme vypadaly, a rozhodly jsme se, že začneme cvičit. Sestra ale zemřela na rozšíření mozkových tepen.

Nejstarší kulturistce na světě je 75 let.

Propadla jsem panice, viděla jsem ji ve snu a ona řekla, že nedělám to, na čem jsme se dohodly," popsala svou cestu k posilování Shepherdová.

Na jevišti se poprvé objevila ve Washingtonu. "Tak sporé oblečení jsem na sobě neměla nikdy v životě, ale vzala jsem si to a šla na jeviště. Chci ostatní inspirovat k pohybu a také k tomu, aby se správně stravovali. A sama dělám to, co kážu," sdělila žena s copem přehozeným přes rameno.

Vstává ráno o půl třetí a spolu se čtyřmi podobnými se rozehřeje během na 15 kilometrů. Neusiluje o to, aby se lidé, kteří za ní chodí cvičit, začali věnovat kulturistice, ale aby přispěli ke svému zdraví.

Autoři: ,