Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela nejstarší obyvatelka Česka. Bylo jí 109 let

Lidé

  16:02
JARCOVÁ (VSETÍNSKO) - Ve středu zemřela nejstarší obyvatelka České republiky, 109letá Vlastimila Češková z Jarcové na Vsetínsku. Narodila se 2. března 1905 v Mikulůvce na Vsetínsku. Pocházela z učitelské rodiny a sama pracovala jako učitelka. Měla pět vnoučat a 12 pravnoučat.

Nejstarší obyvatelka České republiky Vlastimila Češková z Jarcové na Vsetínsku zemřela. foto: DENÍK/Michal Burda

O úmrtí Vlastimily Češkové informoval server Deník.cz, kterému informaci potvrdila rodina Češkové.

Paní Češková byla i ve vysokém věku vitální, sama se o sebe starala a zajímala se o veškeré dění. „Babička hodně čte a taky se dívá na televizi. Pořád o sebe dbá, několikrát za rok si jede nechat udělat trvalou,“ popisovala život nejstarší obyvatelky republiky před rokem její snacha Hana Češková.

Po Češkové je podle informací České správy sociálního zabezpečení z loňska nejstarším obyvatelem České republiky jedna žena z Plzeňského kraje, která se narodila ve stejném roce, ale v dubnu. Další dvě ženy v Česku se narodily v roce 1907 a nejstarší muž republiky ještě o rok později.

Rekordmanka se dožila 111 let

Vlastimila Češková se stala nejstarší obyvatelkou Česka 22. listopadu 2013, kdy zemřela ve věku 109 let Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Osoblažsku. Vůbec nejstarším obyvatelem v tuzemské historii byla Marie Bernátková z Prahy, která se dožila 111 let. Zemřela v roce 1968. O rok méně pak bylo Emílii Doležalové z Ochozu u Brna, která zemřela v roce 2004 ve věku 110 let.

Mezi dlouhověkými obyvateli značně převažují ženy. Nejstarším mužem v Česku byl zřejmě Josef Flandera z Habartic na Šumpersku, který zemřel v roce 2010 ve věku 107 let a 258 dní. Jen o málo mladší byli rovněž 107letí senioři Karel Kašpárek z Náchoda, který zemřel v roce 2013, a Alois Vocásek z Prahy zemřelý v roce 2003.

Podle údajů správy z poloviny loňského roku žilo v Česku několik stovek stoletých či starších lidí a převládaly mezi nimi právě ženy. Jen v samotném Zlínském kraji bylo sto- a víceletých přes 50. Nejvíce jich žilo v Praze (161) a Jihomoravském kraji (126), nejméně v kraji Karlovarském (17). Ke stým narozeninám senioři vždy obdrží rozhodnutí o zvýšení důchodu o 2000 korun spolu s osobním dopisem od ministra či ministryně práce a sociálních věcí.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat