Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejšťastnější období? V divadle Semafor, říká Hegerová

Magazín

  6:00
PRAHA - Zpěvačka Hana Hegerová považuje za nejšťastnější období své mnohaleté kariéry své vystupování v legendárním pražském divadle Semafor. Hegerová, která zde v letech 1962 až 1966 vystupovala v Dobře placené procházce, to uvedla v rozhovoru k nedávno vydané kompilaci Zlatá kolekce (1957-2010).

Rodačka z Bratislavy, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, vydala krátce před svými dvaaosmdesátými narozeninami, které připadají na 20. října, kompilaci Zlatá kolekce (1957-2010). Ta se na začátku října dostala do čela nejprodávanějších alb v České republice.

Srdcovky i raritní písně

Dramaturg Tomáš Padevět rozdělil komplet na CD1 Srdcovky, CD2 Cizojazyčné písně a CD3 Filmové, televizní a raritní písně. Posluchači zde mezi téměř sedmdesátkou písní najdou zhruba 20 nahrávek vůbec poprvé uvedených na audio nosiči. Výběr tak zahrnuje třeba také první bratislavskou rozhlasovou nahrávku z roku 1957, písničky z filmů z počátku 60. let či skladby, které sama Hegerová považovala za dávno ztracené.

ČTĚTE TAKÉ:

"Největší radost jsem měla, když jsem ve výběru našla písničku Je suis seul ce soir z roku 1957. Byla to moje první nahrávka zpívaná francouzsky. Vzpomněla jsem si, že se velmi líbila panu Ladislavu Chudíkovi, který ji ve svém rozhlasovém medailonku nechal pustit," sdělila Hegerová.

K období v divadle Semafor, které označuje Hegerová za své nejšťastnější, se vztahuje i film Kdyby tisíc klarinetů, v němž i zazpívala a zahrála jednu z hlavních rolí. CD3 Filmové ukazuje, že si zahrála v několika dalších filmech a mnoha televizních pořadech.

"Byla jsem velmi šťastná, že jsem měla možnost spolupracovat s panem režisérem Karlem Kachyňou, se kterým jsem natočila v roce 1963 film Naděje. Mým partnerem byl veliký člověk a významný herec pan Rudolf Hrušínský," podotkla zpěvačka, která se stala synonymem tuzemského šansonu.

Čestné občanství

Hegerová loni získala čestné občanství Prahy 1 za celoživotní kulturní dílo. Zpěvačka a herečka, která před dvěma lety ohlásila konec veřejného vystupování, žije v metropoli od 80. let.

Pochází ze Slovenska, kariéru zahájila jako herečka v žilinském divadle. Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. Vystupovala v zahraničí, dokonce i v proslulé pařížské Olympii.

Za album Potměšilý host dostala v roce 1992 od Supraphonu platinovou desku. O čtyři roky později ji Akademie populární hudby zapsala do Síně slávy. V roce 2002 obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. V roce 2010 natočila a vydala kritiky ceněné album Mlýnské kolo v srdci mém.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat