Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Nejtlustší Kolimbijec váží 380 kilo. Deset let je jeho světem postel

Oscar Velasquez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oscar Velasquez | foto: Reprofoto

BOGOTÁ  Kolumbijec Óscar Vásquez žije již deset let v posteli. Ne proto, že by byl tak velký lenoch, nýbrž proto, že se svou extrémní váhou není schopen pohybu. Podle serveru BBC je tento muž nejtlustějším mužem v zemi, váží totiž 380 kilogramů. Nyní se rozhodl svůj život změnit a s pomocí lékařů chce zhubnout na „pouhých“ sto kilogramů.

Vásquezova obezita začala být patrná již v roce 1988, kdy mu bylo 17 let a vážil 110 kilogramů. O deset let později již měl 230 kilogramů, téměř nevycházel na ulici a pro pohyb potřeboval chodítko. V následující dekádě už ze dveří svého bytu vyšel asi jen čtyřikrát.

Nyní, ve svých čtyřiačtyřiceti letech, musí dělat vše z postele a je závislý na sourozencích a dalších příbuzných, kteří mu pomáhají s oblékáním i vyměšováním.

„Jeho život je v ohrožení. Pokud rychle nezhubne, může zemřít na nejrůznější nemoci,“ upozornil Salvador Palacios, zakladatel organizace Gorditos de Corazón, která pomáhá obézním v Kolumbii. Vásquez mimo jiné trpí závažnými otoky či spánkovou apnoí, při níž je vysoké riziko kardiovaskulárních chorob.

Kromě fyzických komplikací má Vásquez též deprese, které u něj způsobují záchvaty přejídání.

Na kliniku mu pomohli hasiči

Nyní se muž, který měl ještě před dvěma měsíci 400 kilogramů, konečně odhodlal se svým stavem něco dělat. Po dietě, při níž shodil 20 kilogramů, byl tento týden převezen na kliniku Desa ve městě Cali, kde se podrobí několika lékařským zákrokům. Převoz na kliniku zajišťovalo dvacet hasičů.

Lékaři tlouštíkovi nejprve voperovali do žaludku silikonový balonek, který má vzbuzovat pocit sytosti. Tímto způsobem by se měla jeho váha snížit o 30 až 40 kilogramů.

Dalším krokem bude voperování jakéhosi žaludečního rukávu, který má zajistit zpomalení procesu trávení, a tím snížení příjmu potravy. Takto by měl Vásquez zhubnout dalších 70 až 90 kilogramů.

Při třetím a nejsložitějším zákroku lékaři muži voperují žaludeční bypass, při němž se žaludek rozdělí na horní menší a dolní větší část. Ta větší se s částí tenkého střeva vyřadí z trávicího procesu. Lékaři doufají, že díky této operaci zhubne Vásquez až na sto kilogramů.

„Celý proces s lékařskými zákroky, z nichž dva jsou velmi riskantní, by měl trvat asi tři roky,“ uvedl Palacios. A dodal, že pak se Vásquez bude muset ještě podrobit dalším operacím, mimo jiné kvůli odstranění přebytečné kůže.

Za vůbec nejtěžšího člověka v historii je považován Američan Jon Brower Minnoch, který dosáhl hmotnosti 635 kilogramů. Zemřel v roce 1983, když mu bylo 41 let.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...