Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nestárnoucí svůdnice. Eliška Balzerová slaví pětašedesátiny

Lidé

  6:03
PRAHA - Před rokem 1989 proslavila tuto usměvavou blondýnku zejména role ortopedky Alžběty Čeňkové ze seriálu Nemocnice na kraji města, nyní je Eliška Balzerová, která 25. května oslaví pětašedesátiny, hlavní postavou a ředitelkou Divadla Na Fidlovačce. Tedy scény, kterou v roce 1998 s kolegou Tomášem Töpferem vzkřísila k životu.

Před kamerou zazářila v posledních letech například jako nestárnoucí svůdnice v komedii Ženy v pokušení (2010), za niž dostala Českého lva.

Narodila se 25. května 1949 ve Vsetíně jako Eliška Havránková. Vystudovala brněnskou JAMU a už po škole hostovala v Národním divadle. První angažmá dostala v roce 1971 v divadle v Českých Budějovicích a v roce 1977 zakotvila na dvacet let v Divadle na Vinohradech.

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1969 v komedii Václava Vorlíčka Kaktus, bomba, letadlo, kariéru před kamerou ale nastartovala až díky roli lékařky v seriálu Nemocnice na kraji města (1977), za niž v roce 1982 dostala německou mediální cenu Bambi. Přitom původně jí prý režisér Jaroslav Dudek dal scénář se slovy, ať čte roli sestry Iny.

Eliška Balzerová, ředitelka Divadla na Fidlovačce

Poté si zahrála v řadě filmů (mj. Zlatí úhoři, S tebou mě baví svět) i seriálů (například Zkoušky z dospělosti, Inženýrská odysea či Bambinot).

S hercem Tomášem Töpferem stála Balzerová v roce 1990 i u kořenů dnes prosperujícího projektu Letních shakespearovských slavností. V 90. letech též učila na soukromé herecké škole v Praze. Balzerová, držitelka Ceny Františka Filipovského za nejlepší ženský dabing, je vdaná za filmového producenta Jana Balzera, s nímž má syna Jana (1976) a dceru Adélu (1983).

Autoři: ,

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat