Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevěděl jsem, jestli přežiju, líčí unesený baseballista

Magazín

  7:00
Fanoušci i rodina ho oplakávali a nedoufali, že se s ním ještě někdy shledají. Venezuelský baseballista Wilson Ramos měl však velké štěstí. Po třech dnech strávených v zajetí únosců ho speciální komando o víkendu osvobodilo ve venezuelských horách a on se mohl vrátit ke svým blízkým.

Shledání s blízkými. Osvobozený baseballista se vítá se svou přítelkyní. foto: Reuters

Vyvázl bez zranění, ale nějakou dobu potrvá, než se dá dohromady po psychické stránce. "Nevěděl jsem, jestli se dostanu ven živý," řekl krátce po svém osvobození. "Bylo to pro mě velmi těžké, a stejně tak i pro mou rodinu. Pravdou je, že jsem pořád velmi nervózní, ale díky Bohu, všechno dobře dopadlo," dodal na setkání s novináři.

Čtyřiadvacetiletý hráč amerického baseballového týmu Washington Nationals původem z Venezuely trávil dny po skončení sezony v domě svých rodičů ve městě Valencia asi 150 kilometrů západně od Caracasu. Ve středu odpoledne byl zrovna s otcem a dvěma bratry na zahradě, když ho neznámí muži přepadli se zbraní v ruce, násilím naložili do terénního vozu a odvezli.

Věděli hodně o jeho soukromí

Jak Ramos později vylíčil, jezdili s ním pět až šest hodin a pak ho přemístili do jiného automobilu. "Řekli mi spoustu věcí o mém soukromém životě. Věděli toho hodně. Měli velmi dobré informace a informátora, který jim to všechno řekl," řekl sportovec. Únosci ho odvezli do hor a zavřeli do místnosti s postelí. "Ležel jsem tam a bylo pro mne těžké přemýšlet, jestli se z toho dostanu živý," vzpomínal. Jeho věznitelé na něj sotva promluvili, ale pochytil, že mají kolumbijský přízvuk, "Řekli mi jednoduše, ať spolupracuji, že za mě dostanou balík peněz," dodal.

Mezitím se rozjela mohutná pátrací akce. Policistům se podařilo objevit ukradený vůz, kterým byl Ramos transportován. Když se jim podařilo blíže určit lokalitu, kde by se baseballista mohl nacházet, venezuelský prezident Hugo Chávez podle slov ministra spravedlnosti Tarecka El Aissamiho osobně nařídil vypravit na místo leteckou pátrací jednotku. Poté, co v pátek objevili podezřelé opuštěné stavení, které vypadalo jako ideální skrýš únosců, prezident schválil záchrannou akci a sledoval ji prý "minutu po minutě".

Dramatická přestřelka

Samo osvobození Ramose bylo velmi dramatické a podle jeho slov došlo v závěru i na přestřelku mezi únosci a policisty. Ti na místě zadrželi čtyři gangstery ve věku okolo dvaceti let a dále šedesátiletou ženu a čtyřiasedmdesátiletého muže, kteří bandu zásobovali potravinami. "Vyšetřování naznačuje, že jde o lidi napojené na kolumbijské polovojenské skupiny," prohlásil ministr spravedlnosti. Nejméně čtyři únosci včetně šéfa gangu ale podle něj ještě pobíhají na svobodě. Setkání Ramose s blízkými bylo velmi dojemné. "Díky mé zemi, mým sousedům a rodině za podporu," reagovala na zprávu o Ramosově vysvobození plačící matka.

Sportovci se ve Venezuele stávají terčem násilných činů běžně. V případě únosů bývá motivací vidina vysokého výkupného. Nyní jde ale podle BBC o první případ, kdy se obětí stala hvězda americké baseballové ligy.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat