Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nightwork půjdou do klece, usídlí se v zoo

Lidé

  7:00
PRAHA - Do speciálního výběhu poblíž pavilonu tygrů v pražské zoo se už těší muzikanti z kapely Nightwork, kteří se na den a půl v neděli a pondělí vystaví zrakům jejích návštěvníků.

Skupina Nightwork se nechá zavřít do klece v pražské zoo foto: zoopraha.cz

Pobyt v zoologické zahradě šestice hudebníků zakončí koncertem. Cílem projektu je hlavně podpořit zvířata, řekl František Soukup z Nightwork. "Říkali jsme si, že v zoo jsou všechna možná zvířata, ale nikde žádný homo sapiens," uvedl Soukup. "Proto chceme předvést, co homo sapiens opravdu je, co dělá, čím se baví a jak funguje," konstatoval.

Členové kapely proto před zraky diváků sehrají různé scénky, tajit prý nebudou ani některé "aktivity biologického rázu" - jaké to budou, Soukup neprozradil. "Bude to průřez toho, jak fungujeme a co jsme zač," prohlásil hudebník.

skupina Nightwork

"Něco budou herecké etudy, něco hudební - bude tam všechno, co homo sapiens může dělat s přesahem k tomu, že my jsme muzikanti," podotkl Soukup. Diváci prý uvidí například komentovaná krmení, veterinární prohlídky i to, jak budou muzikanti v zoo nocovat.

Při akustickém koncertě kapela použije elektronické bicí, které jsou mnohem méně hlučné než běžná bubenická souprava. Kromě návštěvníků zoo uvidí "psí kusy" Soukupa a jeho společníků také uživatelé internetu prostřednictvím webových stránek www.koule.cz; jejich výběh totiž budou snímat čtyři průmyslové kamery a natáčet kameraman. Lidé uslyší také všechno, co si hudebně založená "zvířata" budou povídat - zvuk se bude přenášet z portů umístěných na jejich hlavách.

Nápad na vystoupení v neobvyklých kulisách prý Soukupa napadl počátkem roku, když ho zdravotní problémy na delší dobu přivedly do nemocnice. Koncert na operačním sále mezi bílými plášti však uskutečnit nestihl. "Příliš rychle jsem se uzdravil," posteskl si Soukup, který proto nemocniční prostředí vyměnil za neméně atraktivní zoologickou zahradu.

Vojtěch Dyk.

Cílem projektu je zejména opatřit prostředky na ochranu ohrožených druhů živočichů. Peníze získané například prodejem reklamních triček a dalších předmětů spojených s oblíbenou skupinou budou poukázány na sbírkové konto Pomáháme jim přežít. Z něho pražská zoo například financuje vybavení strážců pralesa v Kamerunu, kteří chrání gorily a další zvířata před pytláky.

Peníze budou použity také na vydání a distribuci vzdělávacích a osvětových materiálů o gorilách v zemích střední Afriky. Prostředky z tohoto konta byly již použity na uhrazení části nákladů na transport koní Převalského do země jejich původního výskytu - Mongolska.

SKUPINA NIGHTWORK ZÍSKALA NEJVÍCE ANDĚLŮ

Skupina Nightwork ovládla letošní předávání výročních Cen Anděl, když své čtyři nominace proměnila ve tři sošky zlatého anděla hrajícího na šalmaj. Skupina s albem Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa uspěla v kategoriích skladba roku, skupina roku a videoklip roku, v obou případech se stejnojmenným hitem Tepláky.

Autoři: ,