Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oběti války v Bosně chválí Angelinu Jolie

Magazín

  7:00
Po četných překážkách, které doprovázely natáčení filmu americké herečky a bojovnice za lidská práva Angeliny Jolie, se její režijní prvotina dočkala pochvaly. Snímek In The Land Of Blood And Honey, odehrávající se na pozadí jugoslávské občanské války, ocenili ti, kdo hrůzy konfliktu zažili na vlastní kůži.

Na americké premiéře. Režisérka Angelina Jolie s manželem Bradem Pittem. foto: Reuters

"Je to velmi silný film pro všechny, kteří přežili válku. Myslím, že lidé v Bosně a Hercegovině, v našem regionu i na celém světě by ho měli vidět," prohlásila po páteční premiéře v Sarajevu Hatidža Mehmedovičová, jejíž manžel, dva synové a další příbuzní zahynuli během masakru bosenských muslimů ve Srebrenici v roce 1995. "Nemůžeme odčinit, co se stalo ani zahojit rány vzniklé smrtí blízkých, ale je dobré vidět události tak, jak se skutečně děly," řekla podle rádia Svobodná Evropa. "Snímek je skutečně objektivní a pravdivě líčí válečné události," přizvukoval podle agentury AFP Murat Tahirovič z asociace válečných vězňů Bosny a Hercegoviny.

Ponuré drama vypráví o lásce bosenské muslimky a srbského policisty, kteří se během konfliktu ocitnou na opačné straně barikády - ona jako vězeňkyně a on jako člen srbské armády.

Proč si Jolie toto téma vybrala? "Čím více jsem se dovídala o konfliktu v bývalé Jugoslávii, tím méně jsem chápala, jak se sousedé dokážou obrátit proti sobě a jak se inteligentní, úžasní lidé se smyslem pro rodinu dokážou tak změnit a být k sobě navzájem tak krutí...," prohlásila režisérka.

Nařčení z krádeži příběhu

Jolie začala natáčet loni v říjnu v Budapešti, ale neobešlo se to bez komplikací. V bosenském tisku se objevily zvěsti, že film popisuje milostné vzplanutí mezi znásilněnou ženou a jejím trýznitelem. Různé organizace starající se o válečné oběti to označily za velmi neobjektivní a usilovaly o zákaz natáčení na území Bosny a Hercegoviny. Úřady nakonec jen omezily počet míst, kde mohli filmaři pracovat.

Jedním z odpůrců byl i Tahirovič, který však zásadně změnil názor po páteční premiéře. "Je to velmi dobrý film a je výborně udělaný. Jsou v něm všechny součásti války v Bosně - věznění, mučení, zvěrstva i zločiny proti ženské důstojnosti," prohlásil. Jolie se na svůj režijní debut velmi dobře připravila. Hovořila s pamětníky, oběťmi a experty na toto období, aby byl film co nejautentičtější. A obsadila do něj místní herce. Paralelně vznikly i dvě jazykové verze - anglická a srbská. "Je to společná práce. Není to americký film o Bosně. Je to film, který udělala jedna Američanka a hodně Bosňanů a lidí z tohoto regionu," řekla.

Premiéru měl snímek koncem minulého týdne jak v Sarajevu, tak ve Spojených státech, kde přijde do kin 23. prosince. Jolie však nesklízí jenom ovace. Před pár dny ji zažaloval chorvatský novinář Josip J. Knezevič (tvořící pod jménem James J. Braddock). Tvrdí, že mu americká herečka příběh ukradla. Některé části filmu se prý shodují s pasážemi z jeho knihy. "To se stává u každého filmu. Je hodně knih a dokumentů, z kterých jsem čerpala. Film je kombinací mnoha příběhů, ale konkrétně jeho knihu neznám," hájila se Jolie v listu Los Angeles Times.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat