Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dříve Vaculíkova fotka zdobila dívčí pokojíčky. Dnes mu je padesát

Lidé

  11:00
PRAHA - Lukáš Vaculík patřil v 80. letech k vyhlášeným filmovým krasavcům, díky rolím ve filmech Karla Kachyni nebo Jaroslava Soukupa byla jeho fotografie oblíbenou výbavou dívčích pokojů. Před kamerou se objevoval i později, v divácké paměti zůstává například jeho Danny Smiřický z letitého Olmerova přepisu Tankového praporu, hrál také ve filmech Láska z pasáže, Kamarád do deště či Oznamuje se láskám vašim. V posledních letech zaujal například i rolí v divadelním muzikálu Děti ráje. Oblíbený herec Lukáš Vaculík dnes slaví padesátiny.

Herec Lukáš Vaculík foto: Pavel Gwužď, NextFoto

Pražský rodák a absolvent konzervatoře se před filmovou kamerou poprvé objevil jako sedmnáctiletý, když mu režisér Karel Kachyňa svěřil hlavní roli v komorním dramatu Lásky mezi kapkami deště. "Dodnes to je můj nejlepší film," řekl před lety Vaculík. Kromě filmu získal řadu příležitostí i v televizi, zahrál si i v několika seriálech (na příklad Třetí patro, Sanitka).

Vaculík se obává vývoje společnosti
Vaculík se kromě hraní věnuje také vlastní firmě a navíc se drží stranou zájmu médií. S těmi má navíc dnes už notně prošedivělý elegán špatné zkušenosti. Spor s bulvárním časopisem, který v roce 2006 otce tehdy tříletého syna označil za homosexuála, dotáhl Vaculík dokonce k Nejvyššímu soudu, který mu za pomluvu přiřkl kromě omluvy i třísettisícové odškodné.

ČTĚTE TAKÉ

"Když vám někdo ukradne čest nebo dobrou pověst a vy se ohradíte, tak na vás koukají, že jste se zbláznil, a co vlastně chcete," komentoval to trochu sklesle loni v září v rozhovoru, který poskytl Právu.

Ve stejném interview se Vaculík také svěřil se svými obavami z vývoje společnosti, ale také s důvody, proč dává přednost divadlu před filmem a televizí. "Myslím, že celá společnost stojí před změnou. Hodnoty jsou nastavené špatně. Pragmatismus a ekonomika převálcovaly mravnost. K nějaké změně postupně všechno spěje. A ta nastane jedině po velkém průšvihu," řekl například herec, který si prý ale není jistý, jestli se změny dožije.

Filmu chybí profesionalita
Na jevišti má za sebou několik výrazných úloh včetně oceňovaného výkonu v dvojroli Joe a Josefíny v Někdo to rád horké v Hudebním divadle v Karlíně.

A v poslední době říká, že divadlo - hraje hlavně v zájezdových představeních - jej baví mnohem více než film, kde mu dnes chybí hlavně profesionalita. "První film jsem točil v sedmnácti s režisérem Kachyňou. A do revoluce jsem točil dost. Byl jsem zvyklý, že lidi, tedy režisér nebo kameraman, přesně věděli, co chtějí," svěřil se loni.

ČTĚTE TAKÉ

Před kamerou se přesto objevuje poměrně často, i když nejčastěji natáčí pro televizi. A vesměs pod vedením osvědčených matadorů jako Vít Olmer, s nímž točil televizní film Vůně kávy, Petr Nikolaev (seriál Proč bychom s netopili) nebo Dušan Klein (jeden z režiséru seriálu Strážce duší). Přesto ale výsledky podle kritiků a divácké odezvy nedopadly vždy podle Vaculíkových představ. "Nápad to byl skvělý. Dramaturgicky to ale chtělo dotáhnout," řekl třeba o Strážci duší.

Nepotřebuju se exhibovat
Přes Vaculíkovu popularitu a neutuchající zájem bulváru se toho o hercově soukromí příliš neví, velmi pečlivě si ho totiž střeží. Dlouho například do novin neprosáklo, že se rozešel s dlouholetou přítelkyní, se kterou vychovával dva syny z jejího nepovedeného manželství. Narození syna, kterého má s novou partnerkou, se ale Lukáši Vaculíkovi před devíti lety utajit nepodařilo, na rozdíl od řady dalších herců ale potomka neukazuje na veřejnosti.

Lukáš Vaculík v seriálu Babička na inzerát

Právě s partnerkou už také řadu let provozuje firmu, která zajišťuje ubytování zejména filmovým štábům. "Podnikatelské aktivity mě dostatečně vytěžují. Nepotřebuju se prosazovat, exhibovat, i když samozřejmě rád jednou za čas televizi, film či divadlo zkusím," řekl také Vaculík, který herecké sklony zdědil nejspíše po matce, která zpívala na Fidlovačce. Jako dítě začínal v divadelním kroužku, v roce 1983 absolvoval konzervatoř. To už za sebou měl roli v Kachyňových Láskách mezi kapkami deště.

ČTĚTE TAKÉ

Ke Karlu Kachyňovi se dostal vlastně náhodou už jako školák. Jeho rodiče měli chatu na Slapech, kde Kachyňa točil v polovině 70. let film Smrt mouchy a malého Lukáše natáčení nadmíru lákalo. Po neúspěšném pokusu dostat se na gymnázium nakonec Vaculík zvolil hereckou cestu a přihlásil se na konzervatoř. Po ní prošel angažmá v Městských divadlech pražských, Divadle Komedie, Rokoku a Činoherním klubu, než před patnácti lety definitivně odešel na "volnou nohu".

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ve filmu šel v 80. letech z role do role. Proslavil se "mládežnickými" filmy jako Vítr v kapse, Láska z pasáže či Kamarád do deště, hrál i v řadě televizních seriálů (Sanitka, Třetí patro), v 90. letech se představil v řadě filmových i televizních pohádek.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!