Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Lagerfeld nafotil bohyně, mezi nimi i Julianne Moore

Magazín

  9:30
"Řecko-římská civilizace má etiku krásy, která nám dnes chybí," říká Karl Lagerfeld, mnohostraný umělec, jehož smysl pro umění a estetiku je celosvětově proslulý. Na téma Mytologie proto nafotil kalendář Pirelli pro rok 2011. Herečku Julianne Moore například proměnil v bohyni Héru. Podívejte se na fotografie.

Loňský kalendář Pirelli: Hera foto: Karl Lagerfeld / kalendář Pirelli 2011

Po nesmrtelné edici Čína 2008 fotografa Patricka Demarcheliera, portrétu Botswany 2009 Petera Bearda a Brazílii 2010 Terryho Richardsona, byla veřejnosti představena 38. edice jedinečného kalendáře Pirelli s názvem Mytologie. V pařížském studiu v Rue de Lille ji nafotil Karl Lagerfeld.

Karl Lagerfeld

Kalendář odráží jednu z Lagerfeldových nejhlubších vášní – řeckou a římskou mytologii, příběhy o původu lidstva vyprávěné prostřednictvím bohů a bohyň, hrdinů a hrdinek.

Loňský kalendář Pirelli: Aurora

„Je to mé oblíbené náboženství: jeden bůh pro všechny příležitosti. Jsem polyteista, všechna dnešní náboženství jsou současná, ale já dávám přednost mytologii, která se obejde bez pekla, hříchu a bez odpuštění. Potřebujeme se vrátit k ukázněné formě krásy Antiky,“ řekl Lagerfeld.

Kalendář poputuje do dražby

Kalendář si nemůžete koupit jen tak kdokoli. Tiskne se ho vždy jen omezené množství a každý má své pořadové číslo. Společnost Pirelli kalendář věnuje vybraným zákazníkům, ale i různým osobnostem. Jeden výtisk obrdží například prezident Václav Klaus.

Možnost získat kalendář Pirelli 2011 tu ale je. Výtisk s pořadovým číslem 4115 věnuje firma do veřejné internetové aukce v České republice. Výtěžek z dražby získá Masarykův onkologický ústav, který peníze použije na nákup aktivních antidekubitních matrací.

Aukce proběhne 14. prosince od 9 hodin na serveru iDnes.cz.


Kalendář obsahuje celkem 36 fotografií. Všechny jsou černobílé, což propůjčuje obrazům charakter, vyzvedává krásu figur představených v ostrém kontrastu a prostřednictvím pečlivě využitého světla jim dodává určitou trojrozměrnost.

Loňský kalendář Pirelli: Athena

„Modelky a modelové oživují tyto nové hrdiny a představují nový koncept krásy,” řekl Karl Lagerfeld. Krása, mládí, uctívání formy a touha zobrazit tento nový koncept krásy a ztělesnit modernost v mytologii jsou z kalendáře více než zřejmé.

Julianne Moore a celá plejáda světových modelek
Nejvýznamější bohyni z řecké mytologie Héru ztvárnila herečka Julianne Moore. „Jako manželku Dia a matku Olympského božstva jsem chtěl herečku. Julianne je krásná žena – mnohem plnější než mladé dívky pod olivovníky. Je velmi drahou přítelkyní,“ vysvětluje svou volbu Lagerfeld.

Loňský kalendář Pirelli: Hermés

Na fotografiích dále zapózovala celá řada modelek. Bianca Balti a Elisa Sednaoui z Itálie, dánská modelka Freja Beha Erichsen a brazilská modelka Isabeli Fontana.

Dále polské modelky Magdalena Frackowiak a Anja Rubik, australská modelka Abbey Lee Kershaw, Lakshmi Menon z Indie, americké modelky Heidi Mount a Erin Wasson, ruská modelka Natasha Poly, holandská Lara Stone a kanadská modelka Daria Werbowy. Z rakouska přijela Iris Strubegger a Jamajku zastoupila Jeneil Williams.

Loňský kalendář Pirelli: Hestia

Mezi pěti muži jsou Baptiste Giabiconi a Sébastien Jondeau z Francie, Američané Brad Kroenig a Garret Neff a Brit Jake Davis.

Kalendář firmy Pirelli (výrobce pneumetik) vychází již od roku 1964. Každoročně představuje světovou fotografickou událost. Podíleli se na něm světoznámí fotografové: např. Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh, Bruce Weber či Peter Demarchellier. Pro rok 2011 se pod kalendář podepsal módní návrhář, fotograf, vydavatel, designér a také filmový režisér Karl Lagerfeld.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat