Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cyrila a Metoděje si připomněl Zeman, Schwarzenberg i Klausová

Slovensko

  19:35
VELEHRAD - Na Velehradu skončily tradiční Dny dobré vůle, letos spojené s oslavami 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Vyvrcholily poutní mší, jejíž účastníky pozdravil dopisem papež František. Na dvoudenní akci dorazilo asi 80 000 lidí z Česka i ciziny. Mezi hosty byl i prezident Miloš Zeman, designovaný premiér Jiří Rusnok či Livie Klausová. Podívejte se.

Miloš Zeman s Lívií Klausovou při oslavách na Velehradě. foto: MAFRA: Glück Dalibor

Prezident Zeman se dnes zúčastnil slavnostní bohoslužby. Na jedné z fotografií sedí vedle manželky bývalého prezidenta Livie Klausové. Do Velehradu dorazil ale už včera, kdy položil květiny k oltáři ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Prezident Miloš Zeman pokládá ve Velehradě na Uherskohradišťsku květiny k oltáři v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a sv. Metoděje.

Doprovázel ho mimo jiné olomoucký arcibiskup Jan Graubner, zlínský hejtman Stanislav Mišák a velehradský starosta Stanislav Gregůrek. Pak Zeman s doprovodem odešel do Stojanova gymnázia vedle baziliky. Večer se zúčastnil charitativního koncertu Večer lidí dobré vůle.

Zleva hradní kancléř Vratislav Mynář, prezident Miloš Zeman. Vedle něj stojí Livie Klausová.

Z řad politiků dorazili na oslavy ve Velehradě kromě prezidenta také hradní kancléř Vratlslav Mynář, designovaný premiér Jiří Rusnok či místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Nechyběl ani odstupující ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nebo předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Jiří Rusnok při oslavách na Velehradě.

Dnešní dopolední mše se podle pořadatelů zúčastnilo asi 60 000 poutníků, které jménem papeže pozdravil záhřebský arcibiskup Josip Bozanić. Přečetl jim poselství, v němž papež účastníky mše nabádal, aby zhodnotili své křesťanské kořeny, na nichž lze budovat společnost posilující toleranci a solidaritu.

Zdeněk Škromach při oslavách na Velehradě.

Podle papeže nabízí cyrilometodějské výročí příležitost celému národu, aby prohloubil mravní dědictví, které má svůj původ "v neúnavném působení svatých bratří ze Soluně". Bozanić pak sloužil mši v češtině, což lidé ocenili potleskem.

Miroslava Němcová při oslavách na Velehradě.

"Očekávání se naplnila. Přijelo ještě více lidí, než jsme si mysleli," řekl tajemník Dnů dobré vůle Josef Kořenek. Návštěvnost byla vyšší než v minulých letech, kromě českých poutníků dorazili i lidé ze Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska, Slovinci se na Velehrad vypravili čtyřiceti autobusy.

Vratislav Mynář se připravuje na výstup v televizi.

Přijelo také jedenáct zahraničních biskupů. Policie na Velehradu zřídila improvizované obvodní oddělení, mimo nalezené peněženky a dvou dětí, které se ztratily příbuzným, ale nemusela řešit nic závažného.

Do Velehradu dorazil také ministr v rezignaci Karel Schwarzneberg,

Dny lidí dobré vůle, které patří k největším církevním událostem v zemi, se na Velehradě konají od roku 2000, letošní ročník byl čtrnáctý.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...