Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Odkaz psychiatra Carla Gustava Junga je stále aktuální. Jak ale žil sám znalec lidských duší?

Carl Gustav Jung | foto: Profimedia

Premium
Před šedesáti lety zemřel jeden z nejvýznamnějších znalců lidské duše, jejích tužeb i temných zákoutí – psychiatr, terapeut a spisovatel Carl Gustav Jung.

Moderní fyzika má svého Alberta Einsteina, výtvarné umění Pabla Picassa a hlubinná psychologie Carla Gustava Junga. Byl lékařem, psychiatrem, terapeutem, ale také mystikem nebo utajeným malířem. Jedni jej považují za rozporuplného vědce, druzí za geniálního a objevitelského myslitele. V každém případě by bez tohoto charismatického muže vypadalo poznání lidské duše zcela jinak. V těchto dnech si připomínáme šedesát let od jeho smrti. Mimořádně rozsáhlý a stále inspirativní odkaz žije dál.

Dne 30. května pil u okna knihovny svůj oblíbený čaj. Výhled na Curyšské jezero jej uklidňoval i lákal k dlouhým úvahám. Když náhle zkolaboval, jako by se čas zastavil. Jung byl přenesen do svého pokoje, přemohla jej slabost, nemohl mluvit, avšak usmíval se. O lidské duši toho věděl tolik jako málokdo. Jeho život byl vrchovatě naplněn, mnohé pochopil, přesto věřil, že to nejlepší ho čeká až po smrti. Pár dnů ještě zůstal na pozemské pouti.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor: