Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ondřej Havelka oslaví šedesát let, a to netradičním albem

Lidé

  14:00
PRAHA - Herec a zpěvák Ondřej Havelka, známý milovník jazzu, swingu a vůbec prvorepublikové kultury, vydává ke svým dnešním šedesátinám netradiční album. Na nahrávce s názvem Kríze sem, kríze tam, na které podle jejího producenta Vladimíra Kočandrleho Havelka "v hudbě zpřítomňuje minulost", jsou i čtyři elektroswingové předělávky.

Hudebník Ondřej Havelka foto: archiv LN - Jindřich Mynařík

„Předpokládám, že někteří starší fanoušci a puristé budou trochu v šoku, když uslyší elekroswingové remaky, ale zároveň jsem dal desce podtitul Stručný úlet od swingu k elektroswingu a zpět. A to slovo ‚zpět‘ je důležité, protože tím dávám najevo, že ten klasický swing neopouštím a že je to pořád moje srdeční záležitost,“ řekl v pátek při představování alba zástupcům médií Havelka.

Krize ani omylem

Zdůraznil, že elektroswing, který se stal pro mladé posluchače fenoménem, obsahuje „spoustu dobrých věcí“. Vedle Havelkových Melody Makers se na albu na nových písních podíleli Miroslav Lacek nebo Jan Čechtický ze skupiny Ohm Square.

ČTĚTE TAKÉ

Titulní píseň, kterou zpívá jeho sedmnáctiletá dcera Rozálie, pro Havelku objevil režisér Jan Hřebejk ve filmu Pán na roztrhání, kde ji zpívala Ljuba Hermanová. „Tuhle vtipnou skladbu založenou na naivitě nelze interpretovat mužským hlasem,“ vysvětlil Havelka.

V textu v příloze alba Havelka připouští, že by mohlo být označeno jako projev krize středně vyššího věku. „Někteří by si to mohli pomyslet. To by od nich nebylo hezké, dokonce bych řekl, že by to od nich bylo dosti podlé, avšak nejhorší na tom je, že by měli pravdu. Ale co, pořád je lepší hýčkat si lehce vykolejenou psychickou stabilitu takto, než jak to řešívají jiní, podobně neodvolatelně stárnoucí šviháci: mladými auty a rychlými milenkami,“ uvedl Havelka.

Elektroswing na festivalech

Student herectví na pražské DAMU nabízí také dokonalou stylizaci: od kostýmů a účesů až po dobové způsoby. To mu však nebrání, aby s Melody Makers vystupoval i na rockových festivalech.

PSALI JSME

„Pořadatelé nás na takové akce berou, protože jsme takové zajímavé a zároveň spolehlivé zpestření. Je strašně radostné, že na nás mladí lidé tak reagují. Je to zvláštní pocit, když za námi přicházejí a ptají se, co je to za styl. V tu chvíli jsme jako věrozvěsti tradičního jazzového stylu zvaného swing hrdi,“ podotkl Havelka, který na podzim s Melody Makers vyjede s novým programem s názvem Když zaválí hot jazz nebo swing.

Dnešní jubileum oslaví Havelka bez velkých okázalostí s rodinou a nejbližšími přáteli. „Jsem strašně rád, že se rozšířila fáma, že je mi šedesát. Protože mě je samozřejmě míň, ale já jsem potřeboval, aby mě konečně lidi začali brát vážně,“ uzavřel Havelka.

Autoři: ,