Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oscarový herec Seymour Hoffman byl nalezen mrtvý. Bylo mu 46 let

Lidé

  19:49aktualizováno  23:00
NEW YORK - Americký filmový herec Philip Seymour Hoffman byl nalezen mrtev ve svém bytě v New Yorku. Oznámila to americká média s odvoláním na policejní zdroje. Šestačtyřicetiletý držitel Oscara podle nich zřejmě zemřel na předávkování drogami. Hoffman byl nalezen před polednem místního času (kolem 18:00 SEČ) v koupelně ve svém bytě v newyorské West Village. Objevil ho scénárista David Katz, který se mu nemohl dovolat.

Americký filmový herec Philip Seymour Hoffman foto: Reuters

List The Wall Street napsal, že přátelé viděli Hoffmana naposledy v sobotu večer a dnes ráno měl vyzvednout své děti. Když to neudělal, Katz za ním šel domů, uvedl deník.

Newyorská policie teprve zjišťuje důvod úmrtí, ale některá americká média citují policejní zdroje uvádějící jako pravděpodobnou příčinu předávkování drogami.

Podle listu The New York Times vyšetřovatelé zjistili, že měl v ruce injekční stříkačku a obálku zřejmě s heroinem. "Je dost zjevné, že to bylo předávkování," řekl deníku nejmenovaný policista.

Zářil ve snímku o Trumanu Capotem

Hoffman byl poměrně dlouho znám jako výrazný herec vedlejších filmových rolí jako ve snímcích Hříšné noci, Big Lebowski a Magnolia. Teprve v posledních letech se prosadil i v hlavních úlohách. Zazářil především ve snímku o slavném americkém autorovi Trumanu Capotem a jeho románu Chladnokrevně, za který v roce 2006 dostal Oscara.

Americký filmový herec Philip Seymour Hoffman s cenou na festivalu v Benátkách. Snímek z roku 2012..
Americký filmový herec Philip Seymour Hoffman

Na Oscara za vedlejší herecký výkon byl ještě nominován v roce 2007 za úlohu agenta CIA ve snímku Soukromá válka pana Wilsona. Před dvěma lety byl znovu navržen za roli charismatického vůdce duchovního hnutí v dramatu Paula Thomase Andersona Mistr. V roce 2011 hrál šéfa volební kampaně ve snímku George Clooneyho z politického prostředí Den zrady. Naposledy se objevil ve fantasy snímku Hunger Games: Vražedná pomsta.

Má za sebou i řadu významných divadelních rolí. V roce 2001 hrál v New Yorku v Rackovi A. P. Čechova s Natalií Portmanovou, před dvěma lety sklidil chválu za hlavní roli v dramatu Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího. Byl nominován třikrát na divadelní cenu Tony.

Drogy a alkohol

V roce 2006 mluvil o tom, že po studiu na herecké škole na Newyorské univerzitě propadl alkoholu a drogám. "Jel jsem ve všem, v drogách, alkoholu. Bral jsem všechno, k čemu jsem se dostal," řekl tehdy v televizním rozhovoru. Velmi rychle ale šel na léčení. "Ve 22 letech jsem vystřízlivěl," řekl.

"Začal jsem mít panický strach o život." V nedávných rozhovorech připustil, že loni "do toho opět spadl" poté, co se 23 let drog nedotkl. Byl údajně rovněž deset dní na léčení. Hoffman měl se svou partnerkou kostýmní výtvarnicí Mimi O'Donnellovou syna a dvě dcery.

Šok a zármutek vyjádřila na twitteru řada hereckých kolegů jako Mia Farrowová, Ellen DeGeneresová, Whoopi Goldbergová, Kevin Costner nebo Andie MacDowellová, která napsala, že "Phillip Seymour Hoffman nebyl jen geniální herec, ale i laskavý a velkorysý člověk". Také newyorský starosta Bill de Blasio napsal, že "New York dnes truchlí nad ztrátou jednoho z divadelních a filmových velikánů".

Více o Hoffmanovi:

Philip Seymour Hoffman se narodil 23. července 1967 v americkém Fairportu. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo devět let a Philip spolu se svými třemi sourozenci vyrůstal u matky, která byla aktivistkou za ženská a občanská práva.

Poté, co absolvoval hereckou školu na Newyorské univerzitě, ponořil se do víru společenského života na Manhattanu. "Jel jsem ve všem, v drogách, alkoholu. Bral jsem všechno, k čemu jsem se dostal. Měl jsem to rád všechno," komentoval Hoffman v roce 2006 svoje bouřlivé mládí. Poměrně rychle se ale ze závislosti dostal. "Šel jsem na léčení a ve 22 letech jsem vystřízlivěl," uvedl Hoffman.

S herectvím začínal na regionálních divadelních scénách, například v Chicagu, kde se představil v Shakespearově Kupci benátském. První velkou filmovou roli dostal ve snímku Vůně ženy (1992). Postupně se zařadil mezi nejvíce oceňované charakterní herce a hrál ve filmech jako Hříšné noci (1997), Štěstí (1998) a Návrat do Cold Mountain (2003).

Kvůli své zavalité, neforemné postavě býval často obsazován do vedlejších rolí protivných, závistivých a zakomplexovaných lidí. Sám herec se ke svému vzhledu stavěl s humorem: "Já vím, že nejsem žádný hubeňour. Ale proč všichni pořád používají to slovo buclatý? Vždyť se to dá říct i jinak, ne? Co třeba vazba? Už několik let čekám na to, že mě někdo popíše alespoň jako milého," řekl Hoffman v jednom rozhovoru.

V roce 2010 si vyzkoušel i filmovou režii, když natočil drama Jack se chystá vyplout, ve kterém také ztvárnil hlavní roli. Hoffmanův debut měl mezi kritiky poměrně slušný ohlas, i když se prý podle některých recenzí jeho děj poněkud loudal. Vedle toho se dlouhodobě věnoval i divadelní režii.

Hoffmanovou dlouholetou životní partnerkou byla kostýmní výtvarnice Mimi O'Donellová, se kterou se seznámil při natáčení v roce 1999. S Mimi měl tři děti; syna Coopera Alexandera, který se narodil v roce 2003, a dcery Tallulah (2006) a Willu (2008).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!