Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bergmanova dvorní herečka slaví osmdesát

Lidé

  15:30
STOCKHOLM/PRAHA - Tmavovlasá švédská herečka Harriet Anderssonová, narozená před 80 lety, 14. února 1932, patřila ke kmenovým hvězdám režiséra Ingmara Bergmana. Její slávu založila role prosté a obhroublé divošky z filmového debutu Léto s Monikou (1953), kterou jí Bergman napsal přímo na tělo.

Švédská herečka Harriet Anderssonová.

Excelovala také například v trýznivé roli umírající Agnes ve snímku Šepoty a výkřiky, za níž získala italskou cenu David di Donatello.

Anderssonová dokázala zahrát odlišné charaktery a osudy, které měly jeden společný jmenovatel: smyslnost. Ať už to byla naivní cirkusová krasojezdkyně Anna z Večera kejklířů (1953), lehkovážná služebná Petra v komedii Úsměvy letní noci (1955) anebo schizofrenií postižená vizionářka Karin v úvaze Jako v zrcadle (1961). Od 60. let začalo Anderssonovou více lákat divadlo. V posledním Bergmanově filmu Fanny a Alexander z roku 1982 si ale opět zahrála.

Krátké působení v Královském dramatickém divadle ve Stockholmu v osmdesátých letech minulého století navázalo na úspěchy jejích divadelních rolí, z nichž vyniká Anna Franková a Ofélie.

Anderssonová je držitelkou řady filmových cen, například ocenění pro nejlepší herečku na festivalu v Benátkách v roce 1964.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat